Bezpiecznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Strona główna » Aktualności » Bezpiecznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

wielkość tekstu: A | A | A

Zapraszamy na akcje  w ramach projektu "Bezpiecznie Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej", organizowana przez Związek Gmin Jurajskich oraz Grupa Jurajska GOPR!

 

Serię specjalnych jurajskich eventów zaczynamy na Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu!

Akcja ma na celu promowanie bezpiecznego uprawiania turystyki w sezonie letnim oraz edukację mieszkańców i osób odwiedzających Polską Markę Turystyczną - Jurę Krakowsko-Częstochowską w zakresie zasad zapobiegania wypadkom.

W ramach projektu ratownicy GOPR będą udzielać wskazówek dotyczących zachowania się na szlakach, bezpiecznego korzystania z przyrody, sposobu wezwania pomocy, a także zasad bezpiecznego uprawiania turystyki i sportów letnich, takich jak jazda na rowerze, wspinaczka i trekking. Przeprowadzone zostaną również działania informacyjne dotyczące udogodnień i rozwiązań w podróżowaniu oraz turystyki aktywnej na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Ratownicy GOPR zaprezentują również pokazy pierwszej pomocy, podczas których będzie można uczyć się podstawowych zasad postępowania od profesjonalistów!

Projekt zakłada organizację wydarzeń w jurajskich obiektach w takcie trzech kolejnych weekendów w następujących lokalizacjach:

 

15-16 lipca – Zamek Ogrodzieniec

29-30 lipca – Dolina Będkowska

05-06 sierpnia – Zamek Rabsztyn

 

Akcja otrzymała wsparcie finansowe od Ministerstwo Sportu i Turystyki!

#jura #juratravel Polskie Marki Turystyczne

czytano: 114 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2023-07-10 11:09:08

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna