Olkuskie Szlaki Rowerowe

Strona główna » Przewodnik » Sport i turystyka » Turystyka rowerowa » Olkuskie Szlaki Rowerowe

wielkość tekstu: A | A | A

Propozycją dla miłośników turystyki rowerowej są wyznakowane na zlecenie władz miasta Olkuskie Szlaki Rowerowe o łącznej długości przeszło stu kilometrów.

Na terenie miasta i gminy Olkusz wyznaczono dziewięć szlaków: pięć głównych („Okrężny”, „Wschodni”, „Januszkowej Góry”, „Rabsztyn-Silver Park” i „Kordonu Granicznego”) i cztery łącznikowe.

Szlaki rowerowe przebiegają po najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach i łączą się ze szlakami sąsiednich gmin, a także z popularnym rowerowym Szlakiem Orlich Gniazd.

Olkuskie Szlaki są dostosowane do możliwości przeciętnego turysty. Rowerzyści mogą samodzielne planować sobie trasy tak, aby zamykały się one w krótsze bądź dłuższe pętle. Rowerowe wędrówki dają możliwość poznania walorów przyrodniczych, krajoznawczych i historycznych terenów wokół Olkusza.

Ciekawostką jest czarny rowerowy Szlak Kordonu Granicznego, który biegnie dawną granicą zaborów rosyjskiego i austriackiego.

Popularyzacji turystyki rowerowej służą Rodzinne Rajdy po Olkuskich Szlakach Rowerowych organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Na stronie internetowej olkuskiego MOSiR można znaleźć opis i mapy szlaków rowerowych.

źródło:https://mosir.olkusz.pl/szlaki-rowerowe/

źródło: archiwum UMiG Olkusz

czytano: 271 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2023-04-12 07:56:56

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna