Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej wyposażone jest w nowoczesny sprzęt multimedialny pomagający w przyswojeniu wiedzy dotyczącej ekologii ochrony środowiska oraz przyrodniczych walorów Sławkowa. Posiada również lapidarium w którym prezentowane są okazy skał i minerałów występujących na obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
W części kulturowej centrum, w ramach wystawy stałej, wyeksponowane są zabytki archeologiczne, etnograficzne i historyczne podzielone na kilka mniejszych ekspozycji, ukazujące wybrane zagadnienia historii naszego miasta. Wśród nich:
- „Początki Sławkowa w świetle wykopalisk”
- „Sławkowskie górnictwo, rzemiosło i handel”
- „W lamusie Zygmunta Glogera” - wystawa etnograficzna
- „Sławkowskie kapliczki i krzyże przydrożne”
- „Fragment historii Żydów Sławkowa”
- „Republika Sławkowska”
- „Legiony Polskie w Sławkowie”
- „Sławków w latach okupacji hitlerowskiej”
Centrum świadczy również usługi przewodnickie w obrębie Sławkowa oraz zajmuje się dystrybucją materiałów promocyjnych: map, przewodników, folderów, książek, pocztówek
i magnesów.
W klimatycznych, kamiennych, piwnicach budynku działa galeria sztuki, w której prezentowany jest systematycznie dorobek znamienitych artystów nie tylko z naszego regionu, ale
i z całej Polski.
W tym samym obiekcie funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej. Można tu uzyskać kompleksowe informację na temat atrakcji turystycznych Sławkowa i regionu.