Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

Strona główna »  Wydarzenia »  Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

wielkość tekstu: A | A | A

Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

W najbliższy piątek rozpocznie się III edycja Pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Po raz pierwszy odbędzie się on w czerwcu, a nie jak było wcześniej we wrześniu. Oprócz względów pogodowych, głównym powodem zmiany terminu jest udostępnienie warsztatów historycznych przygotowanych przez rekonstruktorów - młodzieży szkolnej. Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swoje początki zamieszkiwania przez ludzi,  miało nawet jeszcze o tysiąc lat wcześniejsze,  bo w czasach kultury łużyckiej.

Organizatorzy, czyli Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” we współpracy z Muzeum Częstochowskim, przygotowali szereg atrakcji. Warsztaty organizowane będą przez najlepszych w kraju rzemieślników – rekonstruktorów. Odbędą się warsztaty: skórniczy, odlewniczy, hafciarski, tkacki, kowalski. Będzie na nich można zobaczyć m.in. ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni, tkanie materiałów. Nie zabraknie smacznych potraw utrzymanych w duchu tego okresu na warsztatach kulinarnych oraz występu grupy muzycznej.  Będą też: gry terenowe, poszukiwanie skarbu, oraz pokazy uzbrojenia i walk z X i XI wieku – czyli okresu, kiedy ostatnio było zamieszkałe Grodzisko.

Sobota będzie drugim dniem Pikniku, nakierowanym na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w Osadzie Słowiańskiej zobaczyć będzie można życie codzienne w tym okresie i szereg turniejów przygotowanych przez Bractwo „Wotczina Raróg” z Krakowa. Na koniec organizatorzy przygotowali Bitwę o Gród, fabularyzowane starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii.

Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego, jak co roku organizują Akademię Młodego Archeologa z mnóstwem niespodzianek.!

Wszystko to na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, gmina Mstów. Parking dostępny przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce, dojście do Grodziska jest oznaczone.

Wejście na imprezę jest wolne! Zapraszamy na autentyczne widowisko dla dzieci i dorosłych - organizowane bez prądu i z troską o realia!

 

Terminy:

15.06.2018 11:00

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna