Sanktuarium NMP Płockiej

Strona główna » Przewodnik » Zabytki, przyroda, tradycja » Zabytki sakralne » Sanktuarium NMP Płockiej

wielkość tekstu: A | A | A

Jan Długosz podaje, iż pierwszy kościół w Płokach wzniesiono w XIII w., zastępując go w XV w. murowanym z kamienia, który w 1793 r. całkowicie strawił pożar. W 1811 r. wzniesiono nowy, niewielki, który z czasem uległ zniszczeniu, tak iż w 1949 r. dokonano jego rozbiórki wznosząc do 1951 r. obecną świątynię i umieszczając w jej głównym ołtarzu ocalały z pożaru obraz Matki Boskiej. Obraz ten namalowany na lipowych deskach w II  poł. XV w. zapewne w Krakowie, w XVII w. otrzymał barokowe, grawerowane tło, na które podczas przeprowadzonych w 1977 r. prac konserwacyjnych nałożono wykonaną w srebrzonym metalu imitację tła pierwotnego, gotyckiego.

Kult Matki Boskiej Płockiej sięga, co najmniej połowy XVII w., jak można sądzić z najstarszych pochodzących z tego okresu sztychów z wyobrażeniem obrazu. W XVIII w. wizytacje biskupie określały obraz, jako "łaskami słynący", podając, że jest otoczony licznymi wotami.

Wyrazem umacniania się czci Matki Boskiej Płockiej jest wzrastający w ruch pielgrzymkowy Obecnie Płoki, które dotąd skupiały ruch pielgrzymkowy z najbliższej okolicy, zyskują rangę sanktuarium ponad regionalnego, do czego z pewnością przyczyniły się koronacje obrazu: 12.IX.1982 r. oraz 8.IX.1988 r., ponowna po kradzieży koron w 1987 r.

Odwiedzając sanktuarium godzi się  zwrócić uwagę na znajdujący się z tyłu kościoła grób Sługi Bożego ks. Michała Rapacza, tut. proboszcza, bestialsko zamordowanego 12.V.1946 r. podczas napadu na plebanię dokonanego przez nieustalonych sprawców, jak sądzi się z kręgów miejscowego "komunistycznego podziemia".

Główne uroczystości - 8 września

 

czytano: 1549 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-02-07 09:04:44

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna