Jasna Góra

Strona główna » Przewodnik » Zabytki, przyroda, tradycja » Zabytki sakralne » Jasna Góra

wielkość tekstu: A | A | A

Jasna Góra została zasiedlona w 1382 przez paulinów z węgierskiego sanktuarium maryjnego w Márianosztra, którym książę Władysław Opolczyk przekazał kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Marii Panny na wzgórzu Częstochówka. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w 1393 wzniesiono klasztor. W 1384 zakonnicy otrzymali obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który spowodował rozwój kultu i sprawił, że Jasna Góra stała się sanktuarium Polaków, Węgrów, Czechów i Morawian.

Dzięki zbudowanym w latach 1620-1644 przez Władysława IV Wazę fortyfikacjom klasztor stał się także znaczącym ośrodkiem obronnym na pograniczu Polski i Śląska, słynącym m.in. ze skutecznej obrony w 1655 (prowadzonej przez przeora A. Kordeckiego) przed oblężeniem wojsk szwedzkich Karola X Gustawa.

W 1692 założono drukarnię, która drukowała i kolportowała wydawnictwa religijne - modlitewniki, kantyczki, mszały, a także wydawnictwa świeckie, np. elementarze w języku polskim, niemieckim, łacińskim, słowniki. Drukarnia została skonfiskowana w 1864, po upadku powstania styczniowego.

W 1717 prowincjał K. Moszyński przeprowadził uroczystą koronację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, zmodernizował także obiekty klasztorne, popierał rozwój rzemiosła artystycznego zakonników.
Jasna Góra podupadła w czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, w wyniku przeprowadzonych reform oświeceniowych. Ucierpiała także w 1772, gdy król zmusił paulinów do wpuszczenia w obręb murów klasztoru (bronionego w latach 1770-1772 przez usadowionych w nim konfederatów barskich dowodzonych przez K. Pułaskiego) wojsk rosyjskich księcia M.M. Golicyna, które rozpoczęły grabież przechowywanych w klasztornym Skarbcu dzieł sztuki.

Podczas zaborów, mimo różnorodnych represji, na Jasnej Górze odbywały się manifestacje patriotyczne i nabożeństwa. W czasie II wojny światowej klasztor jasnogórski, zajęty przez Niemców, utrzymywał kontakty z przebywającym na emigracji kardynałem A. Hlondem, ze Stolicą Apostolską, opiekował się wysiedleńcami, jeńcami wojennymi i Żydami.

Po wojnie klasztor, pozostający w opozycji wobec władz komunistycznych, podjął dzieło odrodzenia kultu maryjnego. Mimo represji (m.in. aresztowania zakonników, 1952 zamknięcie gimnazjum paulinów) w 1955 na Jasnej Górze odbyły się uroczystości 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami, w 1956, z inicjatywy internowanego wówczas w Komańczy kardynała S. Wyszyńskiego, Jasnogórskie Śluby Narodu - akt przyrzeczeń episkopatu i wiernych, złożony z okazji 300 rocznicy ślubów Jana II Kazimierza, i ogłoszenia Matki Bożej Jasnogórską Królową Polski.
Jasna Góra, sanktuarium maryjne w Częstochowie, najważniejsze w Polsce i jedno z ważniejszych w świecie, obejmujące kościół i zespół budowli klasztoru obronnego zakonu paulinów. Na Jasną Górę przybywa rocznie ok. 3-4 mln pielgrzymów, także z zagranicy. Jako duchowa stolica Polski, Jasna Góra jest centrum życia religijnego narodu. Odwiedzana przez liczne rzesze pielgrzymów ma szczególne znaczenie formacyjne dla dojrzałych postaw chrześcijańskich i patriotycznych.

Jasnogórskie Centrum Informacji, Częstochowa, ul. Kordeckiego 2,
telefon: (034) 377 74 08,
Adres w internecie: www.jasnagora.pl,
Adres poczty elektronicznej: jci@jasnagora.pl

czytano: 2419 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-02-07 08:45:05

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna