Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza w Olkuszu.

Strona główna » Aktualności » Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza w Olkuszu.

wielkość tekstu: A | A | A

Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza w Olkuszu.

Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” organizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Sesja odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK - Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Wstęp wolny.

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie obecnie wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa,  a na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica.  Drugim obiektem są podziemia olkuskiego ratusza na rynku, w których powstaje multimedialna trasa turystycznej, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską. 

- Prace w obrębie tych dwóch obiektów wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Chcemy podzielić się dotychczasową wiedzą na temat dawnego starostwa i podziemi ratusza oraz przedstawić plany na przyszłość. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby interesujące się historią naszego miasta i jego dziedzictwem kulturowym – zachęca do udziału Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza i organizator spotkania.

O historii kwartału królewskiego i dawnego ratusza opowie Olgerd Dziechciarz, olkuski historyk – regionalista. Z kolei dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH Sosnowiec przedstawi referat „Górnicze i hutnicze korzenie Olkusza”, a wstępne wyniki badań archeologicznych przy budynku dawnego starostwa w Olkuszu zaprezentuje mgr inż. arch. Przemysław Muzolf, który prowadzi badania archeologiczne tego obiektu. Referat „Plany zagospodarowania kwartału królewskiego i podziemi ratusza w kontekście dokonanych odkryć archeologicznych” zaprezentuje mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarczyk – Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu. Potem historyk – regionalista Jacek Sypień przedstawi referat „Herb Olkusza na przestrzeni dziejów”. Sesję popularnonaukową zakończy konferencja prasowa. Organizatorem sesji jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, partnerem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a patronat medialny nad sesją objęły: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski oraz Historykon.

czytano: 765 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-11-21 14:22:09

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna