Zakończyliśmy projekt "BEZPIECZNA JURA 2018"

Strona główna » Aktualności » Zakończyliśmy projekt "BEZPIECZNA JURA 2018"

wielkość tekstu: A | A | A

Zakończyliśmy projekt "BEZPIECZNA JURA 2018"

Prace ubezpieczenia dróg skalnych na śląskim obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej zostały wykonane w okresie czerwiec – październik 2018 r. przez licencjonowanych ekiperów Polski Związek Alpinizmu w ramach akcji „Bezpieczna Jura” zgodnie z umową pomiędzy Związkiem Gmin Jurajskich a Polskim Związkiem Alpinizmu. Związek Gmin Jurajskich nabył i dostarczył PZA zakotwienia skalne do wykonania prac, na podstawie wstępnej oceny potrzeb w tym zakresie.

Dokonano ubezpieczenia nowych dróg wspinaczkowych oraz rewitalizacji dróg już istniejących, poprzez wymianę niepewnych bądź nieatestowanych punktów asekuracyjnych na nowe. Na terenach podlegających przepisom Ustawy o ochronie przyrody prace uzgodniono z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.
W akcji czynnie uczestniczyli przedstawiciele Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały"

W roku 2018 do ubezpieczenia skał Jury Północnej użyto 655 ringów „krótkich” [014-APLX], 7 ringów „długich” [541 PLX], 75 stanowisk zjazdowych [034PLX ] oraz 70 ładunków zaprawy iniekcyjnej [FIS V 360 S] .
Po zakończeniu prac nowo zainstalowane punkty asekuracyjne zostały poddane wybiórczo nieniszczącym badaniom na wyrywanie przy użyciu tensometru Hilti Tester 4 pod roboczym obciążeniem 5 kN (nominalna wytrzymałość ringów na wyrywanie wynosi niemniej niż 22 kN).
Prace zostały wykonane w poniższych rejonach wspinaczkowych.

1. Podzamcze
2. Karlin
3. Morsko
4. Smoleń
5. Podlesice
6. Kostkowice
7. Mirów, Grzęda Mirowska
8. Trzebniów
9. Suliszowice
10. Siedlec
11. Przewodziszowice
12. Ostrężnik

Projekt został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Więcej na www.jura.info.pl, www.jura.travel

 

 

czytano: 1424 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-11-02 08:47:03

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna