Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

Strona główna » Aktualności » Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

wielkość tekstu: A | A | A

Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach pod hasłem „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018”, jakie będą się odbywały 15 i 16 września w Olkuszu w ramach obchodzonych w całej Polsce Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku hasłem przewodnim EDD jest „Niepodległa dla wszystkich” i zgodnie z duchem tego hasła Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w zaplanowanych wydarzeniach.

- Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich Polaków i jako miasto z dużym wkładem w dzieło odzyskania niepodległości również chcemy przyłączyć do narodowego świętowania. Europejskie Dni Dziedzictwa są jednym z wielu przedsięwzięć, których zadaniem jest nie tylko przybliżyć historię sprzed stu lat, ale również integrować naszych mieszkańców. Patriotyzm to nie tylko jako oddanie sprawom ojczyzny i szacunek do jej historii oraz tradycji, ale również pielęgnowanie więzi społecznych i poczucia wspólnoty. Dlatego też serdecznie zapraszam mieszkańców Gminy Olkusz do włączenia się w przygotowane dla nich wydarzenia – zachęca Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Do 14 września przyjmowane są zapisy na bezpłatną wycieczkę autokarową „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”, która jest częścią realizowanego przez Gminę Olkusz projektu „Olkusz – przystanek Niepodległość”, dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach programu „Na 100 Niepodległa”. Podczas wycieczki jej uczestnicy poznają historię miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości oraz otrzymają gadżety i materiały związane z projektem. (Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 10 do 14 września, tel. 32 6421926, e-mail: it.olkusz@msit.malopolska.pl).  W sobotę i niedzielę 15 oraz 16 września odbędą się między innymi spacer historyczny, bieg uliczny III Srebrna Dziesiątka oraz Memoriał im. Kazimierza Chechelskiego i otwarcie wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości” .

Serdecznie zapraszamy także na Dni Otwarte Muzeum Pożarnictwa (14-16.09) podczas których zostanie zaprezentowana wystawa „Olkuscy strażacy dla niepodległości” oraz odbędzie się promocja książki „Olkusz i ziemia olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno cz. III 1918 -20".  W sobotni wieczór na olkuskim rynku Miejski Ośrodek Kultury zaplanował dla mieszkańców interesującą imprezę, podczas której na scenie wystąpi kabaret K2 oraz zespół Chrząszcze. Organizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Olkuszu jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.  Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Fundacja Banku BGK, Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz, KS Olkusz, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Szczegółowy program na plakacie.

czytano: 1054 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-09-10 14:46:35

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna