Anioły zleciały na olsztyński rynek

Strona główna » Aktualności » Anioły zleciały na olsztyński rynek

wielkość tekstu: A | A | A

Anioły zleciały na rynek

Od  27 lipca 2018 r. gościmy po raz czwarty w Olsztynie kolejną artystyczną kompozycję Michała Batkiewicza zatytułowaną ,,Anioły”.

Instalacja wykonana jest ze stali kwasoodpornej i kamienia. Prezentowane rzeźby artysta poświęcił  Janowi Pawłowi II. Aniołów jest siedem, a najwyższy z nich mierzy 7 metrów. Pomiędzy postaciami ustawionych jest 27 kamieni pochodzących z górskich potoków. Każdy kamień symbolizuje kolejny rok pontyfikatu Jana Pawła II.

Wystawa była wcześniej ustawiona m.in. na rynku w Wadowicach, pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie oraz na rynku w Żorach.

Kompozycję będzie można oglądać w Olsztynie przez kilka najbliższych miesięcy.

Michał Batkiewicz - znany rzeźbiarz, którego poważne i monumentalne pomniki przedstawiające głównie tematykę sakralną np. obrazujące postać papieża Jana Pawła II, znajdują się w różnych krajach na całym świecie (w Europie i Stanach Zjednoczonych) - zajął się tematem rzeźb kameralnych, małych, ogrodowych, które mogą również wypełnić i zagospodarować przestrzeń domu. Wykorzystuje w nich kamienie z rodzinnych gór i łączy je z ulubioną techniką odlewów z brązu, a czasem sadowi kamienno-metalowe figurki na drewnianych konstrukcjach. Wykorzystuje swobodnie pełną gamę klasycznego rzeźbiarskiego tworzywa. Przy pomocy mistrzowskiego warsztatu dotyka tematyki rzadko spotykanej w sztuce współczesnej. Artyście towarzyszy nieskrępowana wyobraźnia, opowiada własnym językiem obrazu bajki z morałem. Rzeźbiarz urodził się w 1957 w Nowy Targu. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenera w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu  w Niemczech, w Buenos Aires w Argentynie, w Toledo w USA, w Turynie i Nichelino we Włoszech, w Komarno na Słowacji oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie umieszczone zostały postacie zwierząt. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa polski Józefa Glempa. Jest też autorem wiele tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

 

czytano: 1280 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-07-30 12:01:13

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna