Balonowa Jura po mistrzowsku

Strona główna » Aktualności » Balonowa Jura po mistrzowsku

wielkość tekstu: A | A | A

Balonowa Jura po mistrzowsku

Tomasz Filus, Mateusz Rękas i Arkadiusz Iwański to piloci, którzy okazali się liderami 34. Balonowych Mistrzostw Polski Janów-Olsztyn 2018’ oraz 2. Jurajskich Zawodów  Balonowych, które odbyły się w dniach 19-22 lipca na niebie gmin północnej Jury.

Liderzy stanęli dokładnie na  tych samych stopniach podium w obu kategoriach. Tomasz Filus dodatkowo obronił zdobyty w ubiegłym roku tytuł Mistrza Polski.
W Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów z najlepszymi wynikami loty ukończył Jakub Dziedziak. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Borkowski, a miejsce trzecie zajął Denis Dawidziuk.

Nagrody na scenie Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie wręczyli zwycięzcom przedstawiciele organizatorów i partnerów wydarzenia: Witold Filus – dyrektor sportowy Mistrzostw, Michał Tomanek - prezes Aeroklubu Śląskiego, Marta Salwierak – radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz wójtowie Gmin Janów i Olsztyn - Joanna Ścigaj i Tomasz Kucharski.

Gminy Janów i Olsztyn oraz tereny gmin ościennych, na które balony zanosił czasem wiatr, odwiedziło trzydzieści ekip balonowych z kraju i zagranicy. Z polskimi pilotami w podniebnych zmaganiach konkurowały także ekipy z Litwy i Rosji. W sumie wraz z sędziami w gościnnym hotelu Kmicic w Złotym Potoku stacjonowało 165 osób.

Pierwsze kolorowe balony „na naszym niebie” pojawiły się w czwartek 19 lipca. Ostatni lot odbył się dzisiaj (22 lipca) tuż po godzinie 5.00 rano. Imprezie w Złotym Potoku towarzyszył – Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego, natomiast na rynku w Olsztynie Jurajski Festiwal Sztuki i Wina.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Janów, Gmina Olsztyn i Aeroklub Śląski, czyli komitet organizacyjny w składzie: Monika Kosielak, Ireneusz Bartkowiak, Paulina Bartkowiak, Mariusz Bugara, Natalia Hołowińska i prawa ręka dyrektora sportowego - Marian Mitka.

Patronat honorowy sprawowali: Minister Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Jurassic Foto Team – organizator warsztatów fotograficznych oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, Autoryzowany Dealer Mercedes – Benz  - Grupa Wróbel, Euroglas – Piotr Noga, Cemex, Inżynieria Paweł Jędrysik, AQUILA Tektura Falista, Arcus Drukarki, Auchan Poczesna Galeria Jurajska, Kabex, Callida, Catering Kozak, Sala Bankietowa Jura Park, Spichlerz, Hotel Fajkier, Hotel Galaxy – Jacek Legendziewicz, Hotel Kmicic, Piekarnia Janów-Olsztyn.

Medialnie patronowali: TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Gazeta Częstochowska, naszemiasto.pl, Samoloty.pl.

Wielkie podziękowania należą się Jednostkom OSP z Bystrzanowic, Piasku i Żurawia z komendantem gminnym Piotrem Zatoniem, druhom z Jednostki OSP z Biskupic z prezesem Waldemarem Kondysem oraz wolontariuszom z gminy Olsztyn pod przewodnictwem Dariusza Góreckiego i mieszkańcom Złotego Potoku z sołtysem Jackiem Lampą.

Opiekę medyczną sprawowali ratownicy z ALFAMED. Ochronę fizyczną zapewniała firma STYX, a obsługę informatyczną – KESKE.

Dodatkowo Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminy Janów i Olsztyn zaprosili do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018”. Termin nadsyłania prac to 31 lipca 2018 r. do godz. 12.00. Zwycięzcy Konkursu otrzymają statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne i nagrodę specjalną Dyrektora ROK Częstochowa. W IV kwartale 2018 r. w siedzibach Współorganizatorów zostaną zorganizowane wystawy prezentujące nadesłane fotografie. Więcej na www.balonowa jura.pl oraz na fb Balonowa Jura.
 

czytano: 1719 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-07-23 11:25:52

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna