Rowerowe połączenie Mstowa z Częstochową już działa!

Strona główna » Aktualności » Rowerowe połączenie Mstowa z Częstochową już działa!

wielkość tekstu: A | A | A

Rowerowe połączenie Mstowa z Częstochową już działa!

11 lipca, oficjalnie oddano do użytku pierwszy w gminie odcinek ścieżki pieszo – rowerowej od granicy z miastem Częstochową do drogi łączącej  Siedlec z Jaskrowem, o długości ok. 1,5 kilometra. Odcinek ten umożliwia wygodne i bezpieczne połączenie trzech największych miejscowości gminy Mstów (Jaskrowa, Wancerzowa i Mstowa), z Częstochową. Było to możliwe dzięki skoordynowanym pracom projektowym i wykonawczym obu gmin, poprzedzonym podpisaniem pod koniec 2015 roku porozumienia o współpracy w tej dziedzinie. Częstochowski odcinek został wykonany w końcu 2016 roku. Prace wykonawcze na mstowskim odcinku rozpoczęły się w październiku 2017 roku i zostały zakończone w obecnym.

Ścieżka jest wykonana z asfaltobetonu a na odcinku 200 metrów, na połączeniu z Częstochową - z kostki betonowej. Jej szerokość waha się o 2,5 do 3 metrów a na poszerzeniach (mijankach) ma szerokość 4,5 m. Na jednym z odcinków pozostawiono tzw. odcinek ekstremalny dla rowerzystów lubiących trudniejsze warunki jazdy. Trasa ścieżki ma też odcinki o sporych przewyższeniach, gdzie przydają się dobre przerzutki w rowerze i siła w nogach. Dlatego polecamy też  punkty odpoczynkowe: na odcinku częstochowskim, w połowie trasy na Przeprośnej Górce a dla jadących dalej - w Jaskrowie w pobliżu mostu na Warcie. Tam też zlokalizowany jest grill i toaleta. Gminie Mstów pozostało jeszcze wykonanie oznakowania pionowego i poziomego na odcinku Jaskrów – Wancerzów – Mstów o długości 3,7 km. według wcześniej wykonanej już dokumentacji. Całość prac kosztowała 667 tysięcy zł.

Oddana do ruchu ścieżka, będzie też służyć licznie podążającym na Jasną Górę pielgrzymom. Jest to bowiem fragment Szlaku Pielgrzymkowego dla np. Pielgrzymki Warszawskiej czy Wojskowej. To właśnie na Przeprośnej Górce, na której stoi Sanktuarium Ojca Pio, pielgrzymi widzą po raz pierwszy Jasną Górę – cel swojej wędrówki.

Ścieżka umożliwi również dotarcie do oznakowanej w ostatnich latach atrakcji turystycznej, jaką jest Grodzisko Gąszczyk. Grodzisko, którego obwałowania są widoczne do dziś, było  zamieszkałe w kulturze łużyckiej, a po tysiącu lat, również we wczesnym średniowieczu w wieku IX i X. To tam, już od trzech lat odbywają się Pikniki Rycersko – Archeologiczne z udziałem najlepszych grup rekonstruktorskich z naszego kraju.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz obu gmin , na czele z Tomaszem Gęsiarzem wójtem gminy Mstów i prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, radni, ojcowie z Sanktuarium Ojca Pio, projektanci i wykonawcy. Nie zabrakło również pieszych i rowerowych użytkowników tej inwestycji.

czytano: 1257 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-07-13 11:27:22

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna