Kalendarz wydarzeń jurajskich 2023

Strona główna » Aktualności » Kalendarz wydarzeń jurajskich 2023

wielkość tekstu: A | A | A

KALENDARZ WYDARZEŃ JURAJSKICH 2023

 

* Poniższe zestawienie zawiera wykaz wybranych propozycji wydarzeń organizowanych na terenie gmin członkowskich ZGJ. Terminy oraz miejsca mogą ulec zmianie – szczegóły bezpośrednio na stronach organizatorów.

 

MARZEC

Marzec – Kraków: Miesiąc Krakowianek - Kobiety kształtują nasze miasto, każdego dnia zmieniają rzeczywistość w najróżniejszych dziedzinach, rewolucjonizują naukę, wprowadzają innowacje w biznesie, inspirują niezwykłe kulturalne i artystyczne przedsięwzięcia, pracują i angażują się społecznie. Projekt #Krakowianki to interdyscyplinarne przedsięwzięcie o charakterze społeczno-kulturalnym, które ma na celu zwrócenie uwagi na tą niezwykłą rolę kobiet w procesie rozwoju miasta i jego przeobrażenia w aspekcie społecznym, artystycznym, gospodarczym i naukowym.

W programie „Miesiąca Krakowianek” będzie można znaleźć dyskusje, warsztaty, projekcje i wystawy. Zaplanowane wydarzenia będą okazją do rozmów o kobiecej solidarności i herstorii. To szansa do debaty na temat praw kobiet i przestrzeń do celebracji kobiecych sukcesów, a także zaproszenie do działania na rzecz zdrowia, dlatego organizujemy w tym czasie m.in. prelekcje i warsztaty poświęcone profilaktyce raka piersi. W ramach „Miesiąca Krakowianek” zorganizowane będą spacery szlakiem krakowskich artystek, emancypantek czy naukowczyń.

„Miesiąc Krakowianek” zamknie Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej, podczas której czterem wyjątkowym krakowiankom przyznane zostaną specjalne statuetki. Szczegóły na www.krakow.pl

 

KWIECIEŃ

Kwiecień lub maj – Poręba – Miejski Ośrodek Kultury: Międzypowiatowe Spotkania z Teatrem - Maraton teatralny, zorganizowany wspólnie z Gminą Siewierz oraz Gminą Łazy (MOK Poręba).

2 kwietnia – Bibice – Rynek (gmina Zielonki): Gminny Przegląd Pucheroków - Tradycyjnie w Niedzielę Palmową na bibickim rynku odbywa się Gminny Przegląd Pucheroków. Zwyczaj Pucheroków nawiązuje do starej tradycji chodzenia „od domu do domu” przebranych chłopców w charakterystycznych wysokich i kolorowych czapkach. Tradycyjnie wykonywali oni wesołe oracje, za odśpiewanie których otrzymywali od gospodarzy różne przysmaki. W programie m.in.:  występy Pucheroków z oracjami, konkursy oraz wielkoformatowa gra planszowa „Pucheroki”. Imprezie będzie towarzyszyć kiermasz wielkanocny oraz galeria przedstawiająca Pucherokowe tradycje.

2 kwietnia – Gołcza: Gminne Obchody Niedzieli Palmowej - Uroczysta procesja z palmami od urzędu gminy do kościoła parafialnego w Gołczy o charakterze otwartym, rodzinnym. Msza św., prezentacja własnoręcznie wykonanych palm, rozstrzygnięcie konkursu na najstrojniejszą palmę wielkanocną oraz wręczenie nagród.

2 kwietnia – Niegowa – teren obiektów sportowych: Extreme Jura - Jeden z cyklu biegów terenowych Extreme Jura . Informacje o trasach, udostępniane są na około miesiąc przed wydarzeniem na stronie https://extremejura.com oraz www.niegowa.pl

4 kwietnia – Siewierz – Rynek siewierski:  Jarmark wielkanocny - Serdecznie zapraszamy na Rynek w Siewierzu, gdzie odbywać się będzie tradycyjny jarmark wielkanocny. Jest to wydarzenie handlowe, ale i kulturalne, albowiem poprzez prezentacje artystyczne, zajęcia warsztatowe oraz degustacje pragniemy przybliżyć gościom odwiedzającym nasze miasto, jego barwną kulturę i smaki.

7-29 kwietnia – Olkusz - Galeria Sztuki Współczesnej BWA: Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej - Wydarzenie łączące dwie dziedziny: sztukę i muzykę. W jego ramach organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz koncerty muzyki operowej.

15 kwietnia – Kraków: Krakowskie Noce – Noc Kin Studyjnych – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

16 kwietnia – Skala - Hala Widowiskowo Sportowa: Perły Małopolski - Perły Małopolski to zawody biegowe, popularyzujące bieg jako najprostsza forma czynnego wypoczynku i rekreacji ruchowej. Zawody odbywają się na kilku dystansach o różnej długości w Otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Impreza organizowana jest bez ograniczenia wiekowego.

22 kwietnia – Olkusz - Stadion Lekkoatletyczny OSW „Czarna Góra”: Mistrzostwa Polski w Biegu na 10 000 metrów - Zawody lekkoatletyczne, które wyłonią mistrzynię i mistrza kraju na dystansie 10 000 metrów.

29 kwietnia – Żarki - Żareckie Jarmarki – zabytkowa stodoła: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole - Godz. 8.00-11.00. Prezentacja i możliwość spróbowania i zakupu lokalnych produktów spożywczych i rękodzielniczych. Muzyka na żywo.

29.04-03.05 – Dąbrowa Górnicza (Centrum, Park Zielona, Pogoria 3, FPZ): 10 Dębowy Maj Festiwal - Energia dębowego święta ponownie rozgości się w najpopularniejszych zakątkach miasta – w Parku Zielona, okolicach Pogorii III i Fabryki Pełnej Życia. Łączymy aktywny wypoczynek z imprezami kulturalnymi.

 

MAJ

29.04-03.05 – Dąbrowa Górnicza (Centrum, Park Zielona, Pogoria 3, FPZ): 10 Dębowy Maj Festiwal - Energia dębowego święta ponownie rozgości się w najpopularniejszych zakątkach miasta – w Parku Zielona, okolicach Pogorii III i Fabryki Pełnej Życia. Łączymy aktywny wypoczynek z imprezami kulturalnymi.

Maj – Siewierz – Zamek siewierski: Zamkowe Kino Plenerowe - Filmowe przeboje oglądane w plenerze na Zamku w Siewierzu. O godz. 18.30 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.30 dla dorosłych widzów. Repertuar i harmonogram na stronie www.mgcksit.siewierz.pl

Maj – Kroczyce – Nowa Aula (ul. Kościuszki 29): Dzień Matki - Koncert muzyki klasycznej połączony z prezentacjami muzycznymi lokalnych artystów.

1 maja – Siewierz - Rynek: Siewierski Bieg Traktem Biskupim - W ramach wydarzenia odbędzie się bieg oraz marsz nordic walking na dystansie 5 km. Start/Meta oraz Biuro Zawodów zlokalizowane będą na Rynku w Siewierzu.

1 maja – Zawiercie: Zawierciańska Majówka - Zawierciańskiej majówce od lat towarzyszą koncerty oraz m.in. festiwal kolorów. Wydarzenie odbywa się przed Miejskim Ośrodkiem Kultury.

1-3 maja – Zamek Pilcza w Smoleniu (gmina Pilica): Majówka na Zamku

1-3 maja – Trzebinia - Plac przy ulicy Ochronkowej w Trzebini, Rynek w Trzebini: Wielka Trzebińska Majówka: - 1.05.2023 – Trzebinia w PRL czyli powrót do przeszłości. Podczas wydarzenia m.in. wesołe miasteczko, wystawa samochodów i pamiątek z PRL, przejażdżki autobusem „ogórek”, zabawa przy muzyce z lat 70-tych. Uroczystość z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-Maja oraz Gminny Dzień Strażaka

Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

7 maja – Żarki-Leśniów - Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej: Pielgrzymka Rodzin Strażackich - Uroczyste przejście z Orkiestrą Dętą OSP Żarki, złożenie raportu oraz msza w intencji strażaków i ich rodzin o godz. 11.00

11 maja – Lelów – Gminny Ośrodek Kultury: X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów i Gmin sąsiadujących - „X Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Gminy Lelów i Gmin sąsiadujących: Gminy Irządze, Janów, Koniecpol, Niegowa, Przyrów, Kroczyce i Szczekociny. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży poprzez promowanie młodych talentów w obszarach muzycznych oraz ich prezentacja i wymiana doświadczeń z trzech powiatów woj. śląskiego: częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego.

12-14 maja – Gmina Włodowice - II etap na trasie Włodowice-Parkoszowice-Rudniki-Włodowice : XX Międzynarodowy Etapowy Wyścig Kolarski „Szlakami Jury” - Jubileuszowa edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Włodowice, organizowanego przez Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy „Błękitni”.  Wyścig obywa się etapowo, w różnych kategoriach wiekowych na jurajskich trasach na terenie gmin Włodowice, Żarki i Niegowa. Wyścig rozgrywany jest w klasyfikacjach: indywidualnej generalnej, drużynowej, punktowej i górskiej. Szczegóły dostępne na stronie: pzkol.pl/kalendarz

13 maja – Częstochowa: 13 edycja Biegu Częstochowskiego

14 maja – Niegowa: Wyścig Kolarski Szlakami Jury - Międzynarodowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie od kilku lat przez Stowarzyszenie Błękitni Koziegłowy.

19 maja – Kraków: Krakowskie Noce - Noc Muzeów – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

19 maja – Olkusz - Centrum Kultury oraz ekspozycja Podziemny Olkusz: Noc Muzeów - Bezpłatne zwiedzanie kolekcji muzealnych – Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego, Kolekcji Minerałów i Skamieniałości, a także trasy Podziemnego Olkusza. Wydarzeniu towarzyszyć będą atrakcje dodatkowe.

21 maja – Kryspinów - Trzebinia: Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kryspinów - Trzebinia: - Rekreacyjny rajd rowerowy cieszy się dużym zainteresowaniem. Celem rajdu jest propagowanie turystyki rowerowej jako atrakcyjnej formy rekreacji i aktywnego wypoczynku, a także promocja walorów krajobrazowych i rekreacyjnych okolic Kryspinowa, Krzeszowic i Trzebini. Na mecie planowane są dodatkowe atrakcje promujące gminy Trzebinia i Liszki. Informacje dostępne na  www.trzebinia.pl

26-28 maja – Kraków: XI edycja Święta Rodziny Krakowskiej - Święto Rodziny Krakowskiej to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz Krakowa. Wzorem ubiegłorocznej edycji, zostanie zorganizowane w  trzydniowej formule, od 26 do 28 maja. Tematem przewodnim święta będzie szeroko rozumiana aktywność rodzin, pod hasłem „Rodzina to drużyna”. Aktywności dla rodzin odbędą się równolegle w różnych punktach Krakowa. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone podmioty miejskie i komercyjne, zwłaszcza instytucje prowadzące działania na rzecz rodzin, dbające o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój fizyczny. Szczegóły na www.krakow.pl

27-28 maja – Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec (gmina Ogrodzieniec): Mistrzostwa Polski w Grillowaniu - Mistrzostwa Polski w Grillowaniu – podczas imprezy odbędą się degustacje, szkolenia, konkursy dla widzów oraz Mistrzostwa Polski w grillowaniu steków na kuchni gazowej. Najlepsi otrzymają nagrody i pamiątkowe statuetki. Pod koniec naszej imprezy na wszystkie grille zostanie wrzucona kiełbasa, by godnie uczcić święto grilla i wspólnie pobiesiadować przy muzyce na żywo.

28 maja – Lelów – Gminny Ośrodek Kultury: Piknik Rodzinny - koncert laureatów „X Festiwalu Artystycznego”

28 maja – Łazy - Park przy Miejskim Ośrodku Kultury: Dzień Dziecka - Święto najmłodszych, jak co roku, organizowane w Gminie Łazy. Na uczestników będzie czekało wiele atrakcji, m.in. dmuchańce, malowanie buziek, konkursy, muzyka na żywo.

maj lub czerwiec – Przyrów (teren rekreacyjny „Brzozki”- wytyczona trasa): XIII Jurajski Puchar Nordic Walking - Impreza o charakterze sportowym popularyzująca wśród dzieci, młodzieży i dorosłych dyscyplinę Nordic Walking. Otwarta impreza skupiająca w swoich szeregach uczestników ( zawodników ) reprezentujących przekrój pokoleń naszej gminy, powiatu i regionu. Uczestnicy otrzymują dyplomy, a zwycięzcy statuetki okolicznościowe i nagrody.

 

CZERWIEC

maj lub czerwiec – Przyrów (teren rekreacyjny „Brzozki”- wytyczona trasa): XIII Jurajski Puchar Nordic Walking - Impreza o charakterze sportowym popularyzująca wśród dzieci, młodzieży i dorosłych dyscyplinę Nordic Walking. Otwarta impreza skupiająca w swoich szeregach uczestników ( zawodników ) reprezentujących przekrój pokoleń naszej gminy, powiatu i regionu. Uczestnicy otrzymują dyplomy, a zwycięzcy statuetki okolicznościowe i nagrody.

Czerwiec – Bukowno – Stadion MOSiR: Bukowieńska Dyszka (10km, 5km)

Czerwiec – Kroczyce – Amfiteatr: Dzień dziecka - Atrakcje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka – dmuchańce, konkursy, zabawy.

Czerwiec – Myszków – Dotyk Jury: 44. Międzynarodowy Bieg V Stawów im. Zdzisława Burdy - Najstarsza impreza biegowa w Powiecie Myszkowskim i okolicy. Trasa biegu głównego i nordic walking na dystansie 10 km zlokalizowana jest w okolicach Dotyku Jury i malowniczych, myszkowskich stawów. Planowane są też biegi dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji.

Czerwiec – Zamek Pieskowa Skała (gmina Sułoszowa): Warsztaty muzyczne cz. I - Koncert pieśni renesansowych. Dodatkowa atrakcja dla zwiedzających w cenie biletu.

Czerwiec – Poręba – Wieża Wyciągowa: Industriada - Święto zabytków Techniki. Gmina Poręba 2022 roku po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu jako obiekt zaprzyjaźniony. Podczas imprezy możliwe jest zwiedzanie zabytkowej wieży wyciągowej do transportu wsadu wielkopiecowego. Dodatkowo występy artystyczne i inne atrakcje.

Czerwiec – Olsztyn – Błonia zamkowe: Marszobieg, Jura: Tor Tura - Jura: Tor Tura to bieg z przeszkodami na dystansie 6 km, zlokalizowany wokół olsztyńskiego zamku. Na trasie wykorzystano niezwykłe jurajskie warunki terenowe. Jura Tor Tura, to bieg ekstremalny dla każdego, kto chce przeżyć emocjonującą przygodę i sprawdzić swoją sprawność, siłę i ceni dobrą zabawę. Biegowi towarzyszy Jura: Tor Tura kids dedykowana najmłodszym. XXVI Marszobieg to rodzinna wersja biegu, przeznaczona dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Trasa prowadzi przez malownicze tereny Olsztyna (około 7 km).

Czerwiec – Siewierz – Zamek siewierski: Zamkowe Kino Plenerowe - Filmowe przeboje oglądane w plenerze na Zamku w Siewierzu. O godz. 18.30 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.30 dla dorosłych widzów. Repertuar i harmonogram na stronie www.mgcksit.siewierz.pl

Czerwiec - Sołectwa Miasta i Gminy Włodowice: Piknik Rodzinny - Pikniki rodzinne organizowane corocznie w poszczególnych sołectwach z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich oraz OSP, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Włodowice. Przewidziane są atrakcje dla dzieci, występy oraz poczęstunek dla uczestników. Szczegóły na FB/Miasto i Gmina Włodowice

2-4 czerwca – Teren Gminy Skała: Dni Gminy Skała - Dni Gminy Skała to największa impreza plenerowa organizowana przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Skale. Całe wydarzenie trwa trzy dni. Piątek to dzień sportowy. Odbywa się wtedy między innymi tradycyjny „Bieg Błogosławionej Salomei” na Grodzisku. W sobotę odbywają się rożne zawody sportowe, a w godzinach popołudniowych obywają się pokazy i koncerty na Placu Konstytucji 3-ego Maja. W niedzielę odbywa się tradycyjny Jarmark Skalski. W sobotni i niedzielny wieczór organizowane są zabawy taneczne.

3 czerwca – Kraków: Krakowskie Noce – Noc Tańca – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

3-4 czerwca – Siewierz – Błonia przy zamku siewierskim: Dni Ziemi Siewierskiej - Dwudniowe wydarzenie kulturalno-rozrywkowe, podczas którego na scenie pod siewierskim zamkiem wystąpią znani artyści muzyki popularnej oraz sceny kabaretowej. Program obchodów Dni Ziemi Siewierskiej wypełnią liczne imprezy towarzyszące oraz atrakcje dla dzieci.

3-4 czerwca – Rynek w Olkuszu: Święto Srebra – Dni Olkusza 2023 - Podczas Święta Srebra w sercu miasta zagrają gwiazdy polskiej estrady, a także lokalne grupy artystyczne. Nie zabraknie oczywiście wesołego miasteczka, stoisk gastronomicznych i rękodzielniczych.

3-4 czerwca – Częstochowa - Park Wypoczynkowy Lisiniec: Summer Chill

4 czerwca – Jerzmanowice: 3 Bieg z Gwizdkiem po Zdrowie - Największa impreza biegowa w Gminie Jerzmanowice-Przeginia. Trasa biegu głównego na dystansie 8 km zlokalizowana jest w urokliwym terenie. Planowane są też biegi dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Zapraszamy do naszej gminy wszystkich spragnionych niezwykłego połączenia – sportowych emocji,  dobrej zabawy i naturalnego piękna, które skrywa w sobie trasa biegu.

4 czerwca – Zielonki: X Rajd Rowerowy I Pieszy Po Gminie Zielonki, Piknik Rodzinny W Zielonkach - Zapraszamy do udziału w X Rajdzie Rowerowym po gminie Zielonki. W tym roku start i meta w Zielonkach. Będzie można wybrać jedną z dwóch tras – 25-kilometrową dla wprawnych rowerzystów – bo jurajski teren pełen jest pagórków – lub 10-kilometrową trasę krótszą, świetną dla rodzin z dziećmi. Weźcie udział w rajdzie po gminie Zielonki i bawcie się razem z nami na sportowo, rowerowo i rodzinnie! Organizatorem rajdu jest Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

4 czerwca – Kraków - Magistrat: Dzień Otwarty Magistratu - Tradycyjnie, jak co roku podczas Dni Krakowa, w czerwcu swe podwoje otworzy krakowski Magistrat – główna siedziba Urzędu Miasta Krakowa położona przy pl. Wszystkich Świętych. Tegoroczne obchody planowane są na 4 czerwca 2023 r. (niedziela) i będą związane z 550-leciem urodzin Mikołaja Kopernika, nawiązując do dziedzictwa wybitnego astronoma oraz  podkreślając różnorodną interpretację wartości kopernikańskich, takich jak: kreatywność, innowacyjne podejście, kultywowanie wiedzy i nauki , ale również empatię i troskę.

8 czerwca – Zamek Pilcza w Smoleniu (gmina Pilica): Historia oręża w Zbrojowni Zamku Pilcza

10 czerwca – Włodowice – Zalew we Włodowicach: „Dzień Dziecka z wędką” - Tradycyjnie, z okazji Dnia Dziecka, odbędą się Zawody Wędkarskie dla dzieci, o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Włodowice, zorganizowane przy współpracy z Kołem Wędkarskim "SAZAN". W zmaganiach wędkarskich udział bierze ponad 20 dzieci, zawody cieszą się coraz większa popularnością, nie tylko wśród chłopców.

10 czerwca – Żarki - Żareckie Jarmarki – zabytkowa stodoła: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole - Godz. 8.00-11.00. Prezentacja i możliwość spróbowania i zakupu lokalnych produktów spożywczych i rękodzielniczych. Muzyka na żywo.

10-11 czerwca – Olkusz - Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego: XXV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego - Jubileuszowe święto zabytków Małopolski zapraszające turystów do wyselekcjonowanych, wciąż nieodkrytych obiektów kulturalnych.  W tym roku odwiedzający będą mogli poznać życiorys Władysława Wołkowskiego nazywanego „Michałem Aniołem wikliny” oraz zachwycić się kunsztem jego prac.

16 czerwca – Skała – Stadion Miejski: Zawody sportowo - pożarnicze - Zawody sportowo – pożarnicze, to impreza, w której udział biorą wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Skała. Impreza organizowana jest na Stadionie Miejskim w Skale. Odbiorcami wydarzenia są całe rodziny!

17 czerwca – Kraków: Krakowskie Noce – Noc Teatrów – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

17 czerwca – Kroczyce – Amfiteatr: Kroczyckie Wianki - Wydarzenie plenerowe w tradycji Nocy Świętojańskiej, połączone z inscenizacją puszczania wianków po wodzie. Koncert lokalnych gwiazd, prezentacje kulinarne i rękodzielnicze.

17 czerwca – Mstów – Stadion Warty Mstów: Mstowska Noc Świętojańska 2023 - To impreza o najdłuższym stażu, jeszcze z początków lat 90 – tych. Dobra zabawa nawiązująca do pogańskich obchodów zrównania dnia i nocy. Tradycyjnie będzie plecenie wianków, duże ognisko i pokaz pirotechniczny. Oczywiście będą też występy artystyczne różnych wykonawców.

17 czerwca – Zawiercie - Piknik ekologiczny - W programie zaplanowano dużo atrakcji dla dzieci – m.in. animacje, konkursy ekologiczne, gry i zabawy.

17 czerwca – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach: Industriada w Starym Młynie w Żarkach. - Godz. 11.00 – 17.00 Wydarzenie promujące dziedzictwo przemysłowe regionu.

17 – 18 czerwca – Bukowno – Stadion MOSiR: Dni Bukowna - Koncerty profesjonalnych zespołów i solistów. Prezentacja dorobku sekcji MOK, przedszkoli i  szkół. XVIII Ogólnopolski Bieg o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji.

17 – 18 czerwca – Poraj- Sala Widowiskowo - Kinowa „Bajka: XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego - wielkie wydarzenie artystyczne, poświęcone pamięci Janusza Gniatkowskiego, Wielkiego Artysty, Honorowego Obywatela Gminy Poraj, Patrona Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju. Festiwal podzielony jest na kilka części i oprócz samych przesłuchań Festiwalowych, towarzyszy mu również wernisaż wystawy pn. „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”.

17-18 czerwca – Zamek Pieskowa Skała (gmina Sułoszowa): Dni Kultury Staropolskiej - Dodatkowa impreza dla turystów zwiedzających zamek (w ramach biletu wstępu) popularyzująca dziedzictwo historyczne i kulturowe zamku. W godzinach udostępniania zamku można podziwiać występy rekonstruktorów zbudowane zazwyczaj wokół postaci dawnych właścicieli Pieskowej Skały i uczestniczyć w warsztatach artystycznych dla dzieci i dorosłych.

20 czerwca – Niegowa – teren obiektów sportowych i amfiteatr: Jurajski Festiwal Piosenki Dziecięcej Niegowa 2023 - Cykliczna, otwarta impreza dla młodych talentów, poprzedzona gminnymi eliminacjami.

23-24 czerwca – Częstochowa - Park Wypoczynkowy Lisiniec: Festiwal Frytka Off

23-25 czerwca – Trzebinia - Ogrody Bazyliki Mniejszej w Trzebini, Plac przy ulicy Ochronkowej: Dni Trzebini: - Pierwszy dzień  Dni Trzebini w Ogrodach przy Bazylice Mniejszej odbędzie się plenerowe wystawienie  widowiska muzycznego. W sobotnie popołudnie zapraszamy na występy dzieci i młodzieży z trzebińskich  placówek i koncert disco-polo, w niedzielę na koncert zespołów rockowych i muzyki pop.

Informacje dostępne na  www.trzebinia.pl

24 czerwca – Golczowice (gmina Klucze): Obchody 160. Rocznicy Bitwy pod Golczowicami (160. Rocznica Powstania Styczniowego) - Uroczyste, coroczne obchody rocznicy Powstania Styczniowego – bitwy pod Golczowicami, stoczonej w 1863 r. przez polskich powstańców z wojskami rosyjskimi. W ramach wydarzenia odbędzie się rekonstrukcja historyczna, występy artystyczne oraz szereg innych atrakcji.

24 czerwca – Łazy – Zalew Mitręga: Święto Kupały – Dni Łaz - Dni Łaz to największa impreza plenerowa w Gminie Łazy. To okazja by, jak nakazuje tradycja nocy świętojańskiej, zapłonęły ogniska na Święto Kupały i zostały puszczone wianki. W tych dniach na uczestników imprezy zawsze czeka spora dawka dobrej muzyki, koncerty, konkursy i niespodzianki.

24 czerwca – Zawiercie – Park „Stawy Holenderskie” przy tzw. Dworku Holenderskich: Zawierciańska Noc Świętojańska - Występy polskich artystów oraz Zespołu Pieśni i Tańca Zawiercie. Atrakcje dla dzieci.

24-25 czerwca – Jangrot (gmina Trzyciąż): 700 lecie lokacji wsi: - W roku 2023r. wieś Jangrot  będzie obchodziła Jubileusz 750 lecia lokacji. W dniu 25.06.2023 zorganizowany zostanie festyn. Na scenie wystąpią: młodzież z miejscowej szkoły i lokalni muzycy , KGW Jangrot . Ponadto zostanie zorganizowana wystaw twórców ludowych  oraz stoisko z degustacją potraw regionalnych.

25 czerwca – Otola - Remiza OSP (gmina Żarnowiec): Przekazanie samochodu strażackiego dla OSP-piknik rodzinny – Uroczystość strażacka połączona z piknikiem rodzinnym. Promocja Ochotniczych Straży Pożarnych działających lokalnie.

30.06 - 02.07 – Zawiercie: Dni Zawiercia - Urodziny Zawiercia to szereg koncertów dla wszystkich mieszkańców.

 

LIPIEC

01-02 lipca– Zawiercie: Dni Zawiercia - Urodziny Zawiercia to szereg koncertów dla wszystkich mieszkańców.

Lipiec – Siewierz – Zamek siewierski: Zamkowe Kino Plenerowe - Filmowe przeboje oglądane w plenerze na Zamku w Siewierzu. O godz. 18.30 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.30 dla dorosłych widzów. Repertuar i harmonogram na stronie www.mgcksit.siewierz.pl

Lipiec - Sołectwa Miasta i Gminy Włodowice: Piknik Rodzinny - Pikniki rodzinne organizowane corocznie w poszczególnych sołectwach z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich oraz OSP, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Włodowice. Przewidziane są atrakcje dla dzieci, występy oraz poczęstunek dla uczestników. Szczegóły na FB/Miasto i Gmina Włodowice

1-2 lipca – Zamek Rabsztyn (Miasto i Gmina Olkusz): XVII Turniej Rycerski - Dwudniowe wydarzenie wypełnione popisami walk średniowiecznych rycerzy oraz inscenizacjami historycznymi. Liczne warsztaty, stoiska rękodzielnicze oraz kuchnia staropolska przyciągają całe rodziny. W sobotę 1 lipca przewidziano nocne oprowadzanie po Zamku.

2 lipca – Włodowice: „Piknik Jurajski” – Święto Miasta i Gminy Włodowice - Wydarzenie plenerowe – koncerty, występy Kół Gospodyń Wiejskich, pokazy, poczęstunek.

6-7 lipca – Gmina Janów i Gmina Olsztyn: Warsztaty Sportowe przy Balonowym Pucharze Polski- warsztaty fotograficzne w tematyce sportowej, portretowej oraz reportażowej. Wydarzenie to jest impreza towarzyszącą do Balonowego Pucharu Polski oraz Mistrzostw odbywających się na terenie Jury a dokładnie dwóch Gmin Janowa oraz Olsztyna.

6-9 lipca –Gmina Janów i Gmina Olsztyn:  VI Jurajskie Zawody Balonowe - Jurajskie Zawody Balonowe organizowane są na terenie gmin Janów i Olsztyn. Wydarzenie jest niezwykle medialne, przyciąga rzesze turystów i fotografów, którzy chcą uwiecznić malownicze widoki. Sportową rywalizację ekip balonowych uświetniają nocne pokazy balonów i koncerty. Zawody są mocno uzależnione od warunków atmosferycznych.

8 lipca – Dąbrowa Górnicza – CH Pogoria: Pogoria Summer Festival - Cykl koncertów letnich, koncerty plenerowe.

8-9 lipca – Koziegłowy- Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury: ,,Gościniec Jurajski” - Festiwal Kultury Ludowej - Wielkie święto folkloru północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. I etap to przeglądy konkursowe zespołów, kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych w 5 powiatach: będzińskim, częstochowkim, myszkowskim, kłobuckim i zawierciańskim. II etap i Koncert Galowy odbędzie się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach. Imprezie towarzyszyć będzie jarmark  ludowy i liczne konkursy regionalne, swojskie jadło, , warsztaty i pokazy rękodzielnicze, wyjątkowa gastronomia.

8-9 lipca – Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec (gmina Ogrodzieniec): XIX Najazd Barbarzyńców Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza - Podczas trwania międzynarodowego festynu historycznego, Zamek zamienia się w barwną osadę, w której królują Wikingowie, Celtowie, Bałtowie i Słowianie. Liczne warsztaty rzemieślnicze i kramy oferują publiczności różne wyroby z epoki wczesnego średniowiecza. W programie m.in. walki pokazowe, turniej łuczniczy, koncert, walki o most oraz spektakularna wielka bitwa wojów. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem "Kobiety w świecie Piastów".

14-16 lipca – Olsztyn – Rynek Miejski: Jurajski Festiwal Sztuki i Wina - Festiwal Sztuki i Wina to wyjątkowe wydarzenie poświęcone winiarstwu

i szeroko pojętej sztuce. Przez trzy dni producenci win, regionalnych produktów oraz twórcy rękodzieła prezentują swoje produkty. Całość dopełniają degustacje, prelekcje, warsztaty oraz liczne koncerty, a także animacje dla dzieci.

15-16 lipca – Koziegłowy: Dni Gminy i Miasta Koziegłowy - W ciągu dwóch dni mieszkańcy oraz goście mają do swojej dyspozycji bogatą ofertę różnorodnych atrakcji. Koncerty, wernisaże, wystawy, zabawy taneczne, wesołe miasteczko, różnorodna gastronomia są nieodłącznymi elementami tego święta. Co roku na scenie estradowej można podziwiać gwiazdy wielkiego formatu. W ciągu tych wyjątkowych dwóch dni można zobaczyć miłośników motoryzacji, którzy prezentują mieszkańcom swoje zabytkowe, tuningowane pojazdy "Motolegendy".

15-16 lipca – Udórz – kaplica – wąwóz (gmina Żarnowiec): 79 rocznica upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy Batalionu „Parasol” – W wąwozie w Udorzu miała miejsce potyczka żołnierzy Batalionu „Parasol” po nieudanym zamachu na generała SS Koppego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie szlaku historycznego i rekonstrukcja wydarzeń.

16 lipca – Dąbrowa Górnicza – Hala Centrum: 15 Półmaraton Dąbrowski - Jubileuszowa edycja Półmaratonu Dąbrowskiego wystartuje 16 kwietnia o godzinie 10:00. Wyruszymy zupełnie nową trasą! Pobiegniemy m.in. przez centrum Miasta, niedawno oddany do użytku tunel, Park Zielona oraz Pogoria 4 i 3. Start i meta zlokalizowane będą przy Hali CENTRUM w Parku Hallera- tam również znajdować się będzie Biuro Zawodów. Będzie można również ZAKUPIĆ ,, półmaratonową,, koszulkę. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na: www.csir.pl

15 lipca – Kraków: Krakowskie Noce – Noc Jazzu – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

21 lipca – Zamek Pieskowa Skała (gmina Sułoszowa): Noc w Muzeum - W godzinach od 20.00-1.00 impreza dla mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. W programie koncert na dziedzińcu, a następnie zwiedzanie zamku w grupach z przewodnikiem . Wstęp wolny.

22 lipca – Dąbrowa Górnicza – CH Pogoria: Pogoria Summer Festival - Cykl koncertów letnich, koncerty plenerowe.

22-23 lipca – Żarnowiec – Stadion Sportowy: XXV Dni Żarnowca – Największa impreza plenerowa w gminie otwarta dla wszystkich. Festyn – Święto Gminy – zabawy, konkursy, występy lokalnie działających zespołów oraz zaproszonych gwiazd estrady.

29 lipca – Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów (gmina Klucze): Bieg Herosa- Ekstremalna impreza biegowa rozgrywana na Pustyni Błędowskiej, której celem jest zapewnienie rywalizacji sportowej w nietypowych warunkach dla wszystkich od profesjonalnego sportowca po amatora. Organizator LKS „Kłos” Olkusz.

29-30 lipca – Poraj – Gminy Ośrodek Kultury: XVII Folkloriada Jurajska, Festiwal Kultury Ludowej, Konkurs Rękodzieła Artystycznego: - impreza folklorystyczna, plenerowa o zasięgu ogólnopolskim na której występują także zagraniczne zespoły folkowe. W czasie jej trwania można posłuchać muzyki ludowej, obejrzeć wspaniałe wytwory rękodzieła ludowego i malarstwa, a także skosztować regionalnych wyrobów oraz produktów kulinarnych.

 

SIERPIEŃ

Sierpień – Bukowno i okolica oraz MOK w Bukownie: IX Bukowieński Plener           Artystyczny "U stóp Diablej Góry" Plener integruje osoby zaineresowane sztuką. Artyści z całej Polski prezentują swoje umiejętności w malarstwie, rzeźbie, decoupage oraz fotografii. Na zakończenie pleneru wszyscy uczestnicy wraz zaproszonymi gośćmi spotykają się na pikniku „na trawie”, podczas którego organizowana jest wystawa prac - rezultat kilkudniowego warsztatu artystycznego.

Sierpień – Myszków – Dotyk Jury: Siatkarska Noc w Myszkowie - Kolejna edycja cieszącego się coraz większą popularnością turnieju siatkówki plażowej. Turniej rozgrywany w późnych godzinach wieczornych nocnych, w którym startują duety siatkarek, siatkarzy i mikstów z całego kraju.

Sierpień – Siewierz – Zamek siewierski: Zamkowe Kino Plenerowe - Filmowe przeboje oglądane w plenerze na Zamku w Siewierzu. O godz. 18.30 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.30 dla dorosłych widzów. Repertuar i harmonogram na stronie www.mgcksit.siewierz.pl

Sierpień - Sołectwa Miasta i Gminy Włodowice: Piknik Rodzinny - Pikniki rodzinne organizowane corocznie w poszczególnych sołectwach z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich oraz OSP, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Włodowice. Przewidziane są atrakcje dla dzieci, występy oraz poczęstunek dla uczestników. Szczegóły na FB/Miasto i Gmina Włodowice

5-6 sierpnia – Złoty Potok – Błonia (gmina Janów): XV Święto Pstrąga - Święto Pstrąga to impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Konkursy i popisy kulinarne związane z potrawami z pstrąga (Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jedną z najstarszych w Europie). Spotkanie z "gotującą" gwiazdą, liczne koncerty muzyczne, widowisko dla dzieci oraz konkursy dla publiczności.

11-13 sierpnia – Zawiercie: Piknik militarny - Piknik militarny powraca do Zawiercia po rocznej przerwie. Tym razem zobaczymy jeszcze więcej sprzętu - zabytkowych pojazdów i historycznych militariów.

12 sierpnia– Żarki - Żareckie Jarmarki – zabytkowa stodoła: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole - Godz. 8.00-11.00. Prezentacja i możliwość spróbowania i zakupu lokalnych produktów spożywczych i rękodzielniczych. Muzyka na żywo.

14-15 sierpnia – Kraków: Krakowskie Noce - Noc Cracovia Sacra – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

15 sierpnia – Barbarka (Gmina Skała): 79 rocznica Bitwy pod Barbarką i Pacyfikacji wsi - W Barbarce 15 sierpnia corocznie odprawiana zostaje uroczysta msza św. w intencji partyzantów i ludności cywilnej poległych podczas pacyfikacji wsi i okolicznych miejscowości. Uroczystość gromadzi corocznie tłumy mieszkańców, dla których ważna jest historia regionu i pamięć o historycznych wydarzeniach. Msza Święta została odprawiona na skraju lasu, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie polową mszę św. Odprawiano 15.VIII.1944 r.

15 sierpnia – Imbramowice (gmina Trzyciąż): 160 rocznica Powstania Styczniowego: - Rekonstrukcji wydarzeń lokalnych związanych z Powstaniem Styczniowym i zaprezentowanie przygotowanej rekonstrukcji  na Starym Cmentarz u w Imbramowicach. Na placu w centrum wsi ,zorganizowanie zostanie obozowisko powstańcze a w Białym domku w Imbramowicach udostępniona  zostanie dla zwiedzających wystawy reprodukcji rysunków Artura Grottgera "Polonia" przedstawiająca sceny z powstania styczniowego z roku 1863 w tym m.in Obrona Dworu.

18-19 sierpnia – Lelów – Stadion Sportowy - Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „XX Święto Ciulimu – Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur - Festiwal kultury polskiej i żydowskiej „Święto Ciulimu – Czulentu” ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów oraz pokazywać przenikanie się kultur. W ramach tego festiwalu prezentowania jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, potrawy, a także regionalna tradycja przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

18-20 sierpnia– Myszków – Dotyk Jury: Jura MTB Race - Myszków wraz z Niegową i Żarkami, ponownie będzie gościł 3-dniową etapówkę MTB na jurze.

18-20 sierpnia – Niegowa – teren obiektów sportowych: Jura MTB Race - Organizowany w trzech sąsiadujących gminach , ogólnopolski, terenowy wyścig kolarski.

18-20 sierpnia – miejsce: X Photo Summer Day – Letni Festiwal Fotograficzny - Warsztaty fotograficzne organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Fotografii. Będzie to już 10 edycja letnich warsztatów na Jurze. W programie przewidziane Warsztaty teoretyczne oraz  praktyczne, spotkania z Mistrzami Fotografii oraz możliwość testowania sprzętowych nowości.

19 sierpnia – Choroń – Aleja Lipowa (Gmina Poraj): XII Chorońskie Prażuchy, IX Święto Miodu: - piękna sceneria pomnika przyrody – XVII wiecznej Alei Lipowej w Choroniu, co roku przyciąga tłumy amatorów regionalnych potraw z ziemniaka. Obok programu artystycznego, odbywającego się na scenie, najistotniejszym bohaterem dnia jest … ziemniak, w różnych postaciach i smakach. Impreza połączona ze świętem miodu.

19 sierpnia – Dąbrowa Górnicza – CH Pogoria: Urodziny Miasta z akcją Motoserce- Koncert plenerowy.

19 sierpnia – Mstów – Stadion Warty Mstów: Święto Jabłka 2023 - Gmina Mstów wyróżnia się największą powierzchnią sadów w województwie śląskim, jest ich ponad 200 hektarów i ciągle sadzone są nowe. Są to głównie jabłonie, stąd od kilku lat organizowana jest w połowie września impreza promująca tutejsze sady -  Święto Jabłka – Owocowo w Mstowie. W jej trakcie można spróbować jabłka i wyrobów na jego bazie, przygotowanych na wiele sposobów. Są więc soki, cydry, ciasta i duży wybór jabłek od producentów z gminy Mstów. To również dobra zabawa: liczne konkursy dla dzieci i dorosłych o jabłkowej tematyce. Nie zabraknie występów  gwiazd estrady.

19-20 sierpnia– Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec (gmina Ogrodzieniec): II Baloniada: - Najbardziej widowiskowa impreza sezonu, która po raz kolejny będzie miała miejsce w Zamku Ogrodzieniec. Odbędą się prelekcje na temat historii lotnictwa, baloniarstwa, warsztaty tematyczne, zwiedzanie zamku  z przewodnikiem oraz Wieczór z Duchami. Finałem będzie nocny pokaz balonów stanowiący niebywałe widowisko z efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

20 sierpnia – Żarnowiec – Stadion sportowy: Dożynki Powiatowe – Święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą, następnie barwny korowód przechodzi na stadion, tam odbywa się konkurs wieńców dożynkowych i do późnych godzin wieczornych występują zespoły artystyczne. Wydarzeniu towarzyszą wystawy stoisk i maszyn rolniczych.

25-27 sierpnia - Czestochowa: Dni Częstochowy

26 sierpnia – Koziegłowy: Dożynki Powiatowe - Dożynki to piękna polska tradycja, pieczołowicie pielęgnowana przez wieki. Podziękowanie rolnikom za trud jaki wkładają w swą ziemię aby później hojnie dzielić się plonami. W tym roku gospodarzem Święta Plonów ze wszystkich gmin z powiatu myszkowskiego będzie gmina Koziegłowy. Uroczystości dożynkowe rozpoczną się w Kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach skąd korowód z wieńcami przejdzie do Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach.

26 sierpnia – Sławków – Park Miejski: Jarmark Jakubowy - Jarmark Jakubowy to impreza plenerowa, podczas której można zwiedzić obozowisko, podziwiać m.in. pokazy rycerskie. Co roku organizator planuje również dodatkowe atrakcji dla najmłodszych oraz starszych mieszkańców, w tym m.in. występy artystyczne i koncerty.

26-27 sierpnia– Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec (gmina Ogrodzieniec): XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski: - Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzienieckim jest najstarszą imprezą organizowana na terenie przedzamcza Ogrodzienieckiego, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Wydarzenie odbywa się przez dwa niezapomniane dni wrażeń, podczas których nie brakuje turnieju łuczniczego, walk w ringu, gali profesjonalnych walk rycerskich, walk bohurtowych, przeciągania liny, teatrzyków, koncertów oraz pokazów rycerstwa konnego.

27 sierpnia – Dabrowa Górnicza – Pogoria III: Pogoria Open Water - Zawody pływackie na wodach otwartych

27 sierpnia – Przybysławice – stadion sportowy (gmina Gołcza): VIII Gołeckie Żniwogranie - Największa impreza plenerowa stanowiąca Święto Plonów o charakterze kulturalno – rozrywkowym. W programie: msza św., tradycyjny ceremoniał dożynkowy, prezentacja wieńców, degustacja regionalnych potraw przygotowana przez KGW, występy artystyczne, koncerty, stoiska promocyjne, piana party.

27 sierpnia – Pilica: Dożynki Gminne - Dożynki Gminne to czas dziękczynienia za zakończenie żniw i prac polowych. Zaplanowana impreza plenerowa ma charakter kulturalno – rozrywkowy. Imprezie towarzyszyć będą występy artystyczne, koncert gwiazd pop, stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi.

27 sierpnia – Trzebinia – Dwór Zieleniewskich: Herbatka u Zieleniewskich czyli Piknik w stylu Retro: - Herbatka u Zieleniewskich czyli Piknik w stylu Retro odbywający się w zabytkowym parku przy Dworze Zieleniewskich. Impreza utrzymana jest w stylu lat 20. ubiegłego wieku. Nie zabraknie więc pokazu starych samochodów, jazdy na bicyklu oraz fotograficznej ścianki retro. Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

sierpień lub wrzesień – Przyrów (teren rekreacyjny „Brzozki”): Dożynki Gminne - Impreza obrzędowo – ludowa kultywująca tradycję święta plonów. Dożynkom towarzyszy składanie wieńców dożynkowych, występy zespołów ludowych, loteria fantowa, wystawa plonów i wyrobów piekarniczych, wystawa rękodzieła ludowego, atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, zabawa taneczna.

 

WRZESIEŃ

Wrzesień - Bukowno – Stadion MOSiR: Rodzinny Rajd Rowerowy

Wrzesień - Teren Bukowna, zakończenie w MOK Bukowno: XIII  Marsz Nordic Walking - Marsz Nordic Walking, odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Bukowno. Uczestnicy wraz z instruktorem pokonują ok. 6 km odcinek trasy, która prowadzi ulicami i urokliwymi leśnymi ścieżkami. Ten aktywny wypoczynek ma swój finał w MOK Bukowno, gdzie na maszerujących czeka poczęstunek i upominki.

Wrzesień – Bukowno - MOK: V Senioriada „pod parasolem” - W tym wydarzeniu uczestniczą głównie seniorzy. Senioriada rozpoczyna się od spaceru ulicami miasta z kolorowymi i udekorowanymi parasolami. Na scenie amfiteatru prezentują się lokalne zespoły oraz zaproszone z innych zaprzyjaźnionych instytucji kultury. Seniorzy wraz gośćmi uczestniczą w kiermaszach, warsztatach oraz czeka na nich wiele innych atrakcji.

Wrzesień – Gołcza – Centrum Kultury: Narodowe Czytanie - Impreza o charakterze kulturalnym propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są przez przedstawicieli różnych instytucji i organizacji działających na terenie gminy, z naciskiem na  integrację międzypokoleniową.

Wrzesień – Jerzmanowice: Festiwal Nietoperzy - Nieposkromiona siła festiwalu rozciąga swoje skrzydła na Gminę Jerzmanowice - Przeginia i Wielką Wieś. Wydarzenie łączy ze sobą panel naukowy, rekreacyjny i artystyczny. W programie znajdziemy konferencję naukową, prelekcje, zajęcia edukacyjne, gry terenowe dla różnych grup wiekowych, zwiedzanie jaskiń, naukę wspinaczki, spotkania z artystami, oraz plener malarski z nagrodami.

Wrzesień – Kraków - Forty i inne obiekty Twierdzy Kraków: II Dni Twierdzy Kraków - Wielkie święto Twierdzy Kraków to idealna okazja, by wspólnie odkrywać niezwykłe dziedzictwo stolicy Małopolski. Twierdza bowiem to nie tylko zespół obiektów, ale też zbiór wartości i wiedzy, odziedziczonej po wcześniejszych pokoleniach, które dają poczucie tożsamości i więzi pomiędzy czasami minionymi i współczesnością.

Obecnie wiele z dawnych zabudowań wojskowych służy zupełnie innym celom – istnieją w nich muzea, instytucje kultury, instytucje edukacyjne, ośrodki sportowe, naukowe, centra medyczne, a także prowadzona jest działalność gospodarcza. Znajdują się w pięknym otoczeniu zieleni, inne zaś oferują malownicze widoki na Kraków i jego okolice, co czyni z nich miejsce do rekreacji oraz turystyki poza utartym szlakiem.

Fortyfikacje Twierdzy Kraków na stałe wrosły w pejzaż miejski. Dlatego tak ważne jest, by przywrócić dziedzictwo forteczne pamięci mieszkańców i zaprosić do korzystania z niego, dając mu tym samym nowe, kolejne życie.

Na uczestników Dni Twierdzy Kraków będzie czekał szereg atrakcji, m. in. oprowadzania, spacery tematyczne, wykłady, warsztaty i wiele innych.

Wrzesień – Kroczyce-Amfiteatr: Święto Kluchy - Wydarzenie plenerowe – prezentacje muzyczne i kulinarne. Święto związane z regionalnym daniem z Podlesic – kluchami połą bitymi.

Wrzesień – Hutki-Kanki (gmina Łazy): Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym i. Sierżanta Grzegorza Załogi - Zawody odbywają się corocznie w celu uczczenia pamięci sierż. Grzegorza Załogi, który tragicznie zginął w 2003 r. podczas służby.

Co roku w biegu udział biorą zawodnicy reprezentujące służby mundurowe z całego kraju.

Wrzesień – Mełchów (gmina Lelów) - 160. rocznica Bitwy pod Mełchowem - Gmina Lelów, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego  oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie od kilku lat upamiętniają kolejne rocznice bitwy pod Mełchowem z 1863 r. Najbardziej widowiskowym punktem uroczystości jest inscenizacja walk z okresu powstania styczniowego. Uczestniczą w nim grupy rekonstrukcji historycznej oraz młodzież szkolna.  Udział w inscenizacji stanowi znakomitą lekcję historii.

Wrzesień – Poręba – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: XIX Festiwal Prażonek - Impreza o charakterze plenerowym, której głównym punktem jest wspólne pieczenie prażonek. Podczas festiwalu organizowany jest konkurs pieczenia prażonek, zabawie towarzyszą występy artystyczne i różne atrakcje. Porębskie prażonki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w 2006r.

Wrzesień – Zamek Pieskowa Skała (gmina Sułoszowa): Nowoczesna interpretacja muzyki staropolskiej - Koncert na dziedzińcu zamkowym, w godzinach wieczornych. Wstęp wolny.

2 września – Dąbrowa Górnicza – Pogoria III: Rock Pogoria - Rockowy koncert plenerowy. Kończymy letni cykl wydarzeń mocnym, rockowym uderzeniem pod nazwą ROCK POGORIA.

2 września – Skała – Hala Widowiskowo-Sportowa: III Skała Rock Festival - Skała Rock Festival to wydarzenie muzyczne, podczas którego młode zespoły mogą się zaprezentować przed szeroką publicznością. Podczas festiwalu, możemy posłuchać zespołów z całej Polski. Na zakończenie imprezy występ gwiazdy wieczoru.

2 września – Zawiercie - Kromołów– Zawierciańskie Smaki – Jarmark Kromołowski - Festiwal Zawierciańskie Smaki odbędzie się po razu drugi w Kromołowie. Przewidziano m.in. konkurs na najlepszego kućmoka. Podczas wydarzenia swoje stoiska z regionalnymi przysmakami wystawiają Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu zawierciańskiego, a także lokalni producenci. Na zakończenie zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru.

3 września – Zielonki: IX Marchewkowy Półmaraton - 3 września odbędzie się dziewiąta już edycja Marchewkowego Półmaratonu. Start i meta znajdować się będą na boisku LKS Zieleńczanka, ul. Do Cegielni w Zielonkach. Bieg główny – półmaraton – to 21,6 km. Można wystartować też w: biegu rodzinnym na dystansie 1km, biegu na dystansie 13,8 km, 6,3 km oraz rywalizować w Nordic Walking. Dla dzieci i młodzieży przygotowano biegi na dystansie: 300 m, 600 m i 900 m w kategoriach wiekowych: 7-8 lat, 9-10 lat, 11-12 lat.

3 września – Sławków – Park Miejski: Bieg Trzech Zamków - Impreza organizowana przez Starostwo Będzińskie wraz z Burmistrzem Miasta Sławkowa. Trasa biegu zlokalizowana jest na terenie miasta Sławków, trasa biegnie m.in. przez Dolinę Białej Przemszy czy zabytkowy Rynek. Start w dwóch kategoriach biegowej oraz Nordic Walking. Konieczność wcześniejszego zapisu.

9 września – Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów (gmina Klucze): Festiwal Meteora- Impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego, organizowana przez PTR corocznie od 2011 roku. Największe wydarzenie rakietowe w Polsce, podczas którego odbywa się ponad sto startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.

9 września – Sławków – Szkolne Schronisko Młodzieżowe: Marsze na Orientację - Sławkowskie Marsze na Orientację to impreza o charakterze turystyczno - rekreacyjnym. Uczestnik zawodów lub zespół ma za zadanie w określonym limicie czasu potwierdzić swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych na podstawie mapy otrzymywanej od organizatora w dniu zawodów.

15-16 września – Łazy - Zalew „Mitręga”: X Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwerstytetu Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych - Głównym celem imprezy jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+. Zawody te są również doskonałą okazją do integracji i wzmacniania więzi pomiędzy członkami Uniwersytetów Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych z całego kraju. Impreza, co roku przyciąga, co raz większą rzeszę zawodników. Przez ostatnie trzy lata Olimpiada odbywała się na Stadionie Śląskim w Chorzowie jednak w związku z 15-leciem organizacji wraca do Łaz.

15-17 września – Juromania 2023 – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej – event odbywający się w kilkudziesięciu lokalizacjach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w trakcie którego na uczestników czekają imprezy kulturalne, sportowe, pokazy historyczne i kulinarne. Bogactwo Jury przenosi uczestników w średniowieczne klimaty zamków i warowni. Pobudza wszystkie zmyły podczas turniejów rycerskich czy degustacji regionalnej kuchni.  W wielu miejscach zaplanowano liczne warsztaty i zajęciach edukacyjne. Dla aktywnych czekają wspinaczki pod okiem instruktorów, rajdy i wycieczki z przewodnikiem. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Jura w klimacie”. Szczegóły na www.juromania.pl

 

16 września – Sławków – Boisko Sportowe: Zlot zabytkowych samochodów - Impreza plenerowa, zlot interesujących starych samochodów jak również motocykli. Publiczność w drodze głosowania wybiera 4 zwycięzców zlotu w 4 różnych kategoriach.

16 września – Szyce (gmina Wielka Wieś): Piknik Ekologiczny - Wydarzenie edukacyjne połączone z Wielkowiejskim targiem, w trakcie wydarzenia konkursy, prezentacje, warsztaty związane z tematyką ekologiczną, dodatkowo zbiórka elektro śmieci

17 września – Trzebinia – Zalew Chechło: Chechło Run: - Największa impreza biegowa w Powiecie Chrzanowskim. Trasa biegu to dystans 5 i 10 km, zlokalizowana jest w okolicy Zalewu Chechło. Planowane są również sportowe atrakcje dla dzieci. Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

27 września – Włodowice: Koncert muzyczny - Koncert muzyczny upamiętniający datę pierwszej pisemnej wzmianki o Włodowicach jako mieście

Wrzesień / Październik – Bukowno – MOK: III Noc Kultury Podczas Nocy Kultury zapraszamy na koncerty, wystawy, spotkania z poetami, spektakle teatralne, seanse filmowe, animacje dla dzieci. Impreza ma charakter trzydniowy, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

PAŹDZIERNIK

Wrzesień / Październik– Bukowno – MOK: III Noc Kultury Podczas Nocy Kultury zapraszamy na koncerty, wystawy, spotkania z poetami, spektakle teatralne, seanse filmowe, animacje dla dzieci.

Impreza ma charakter trzydniowy, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Październik – Olsztyn – Błonia zamkowe: Hubertus - Hubertus, czyli bieg myśliwski na cześć św. Huberta – patrona jeźdźców, leśników i myśliwych. Jeźdźcy uczestniczą w widowiskowej gonitwie za lisem. Hubertus to otwarta, rodzinna impreza plenerowa. Całość dopełniają występy artystyczne, koncerty i konkursy dla dzieci oraz degustacje regionalnych potraw. Impreza ma charakter charytatywny.

Październik – Kroczyce– „Kroczyckie Krupówki”: Kroczycki Octoberfest - Plenerowy festyn połączony z prezentacją muzyki ludowej.

Październik – Zamek Pieskowa Skala (gmina Sułoszowa): Warsztaty muzyczne cz.II - Koncert pieśni renesansowych. Dodatkowa atrakcja dla turystów w ramach biletu wstępu na zamek.

1 października – Trzyciąż: XVI Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż: - Podczas w/w  święta  zaprezentują się  gminne zespoły ludowe, twórcy ludowi  oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Bogaty program artystyczno - folklorystyczny  uświetni występ kabaretowy oraz zespół biesiadny. W  konkursach towarzyszących festynowi (np. Ziemniak Rekordzista) uczestnicy  będą mogli  zdobyć atrakcyjne   nagrody . W festynie udział weźmie  około 20 Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Trzyciąż ,które  przygotują stoiska z degustacją potraw regionalnych oraz  zaprezentują  pieśni i  przyśpiewki ludowe, Wydarzenie ma na celu  promocję kultury lokalnej  poprzez organizację imprez kulturalnych integrujących  społeczeństwo.

6 – 7 października – Olkusz - Bazylika pw. św. Andrzeja oraz Centrum Kultury: XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - Impreza poprzedzona jest wystawą „Harmonia Sacra”, która wprowadza uczestników w podniosły nastrój i przygotowuje do wieczornych koncertów w Bazylice, podczas której znani muzycy będą wykonywać utwory muzyki dawnej na zabytkowych organach Hansa Hummla.

6-8 października – Kraków: Krakowskie Noce – Noc Poezji – Krakowskie Noce to cykl przedsięwzięć, na który składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji, Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca. Ich celem jest ożywienie środowisk: muzealnego i galeryjnego, teatralnego, jazzowego, kościelnego i literackiego oraz popularyzacja miejsc i twórczości danej dziedziny. Udział w wydarzeniach programowych oraz imprezach towarzyszących jest bezpłatny. Nocne zwiedzanie to przede wszystkim eksploracja obiektów na co dzień niedostępnych, zgłębianie zakamarków scen krakowskich teatrów czy pomieszczeń muzealnych. To przebywanie z kulturą wysoką, zwłaszcza poprzez nieograniczony wstęp na ekspozycje muzealne; uczestnictwo w życiu teatralnym miasta, poznawanie najnowocześniejszych osiągnięć w europejskim jazzie, odkrywanie zamkniętych w klasztornych skarbcach sakraliów czy ciekawe spotkania z poezją. To także wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne, koncerty czy jam sessions. Szczegóły na www.krakowskienoce.pl

7 października – Jastrząb - Ośrodek Marina Poraj (gmina Poraj): Regaty o Błękitną Wstęgę Poraja, Zakończenie sezonu żeglarskiego - ostatnie w sezonie letnim regaty rozgrywane na wodach Zalewu Porajskiego w kilku klasach żeglarskich pod honorowym patronatem Wójt Gminy Poraj, połączone z zakończeniem sezonu żeglarskiego.

14 października – Janów – Centrum Usług Społecznościowych: Jurajska Jesień Poetycka - Jurajska Jesień Poetycka to święto skierowane do poetów i miłośników słowa z całej Polski od Szczecina po Zakopane. Oprócz prezentacji twórczości uczestników odbywają się konkursy pn. „Najlepszy wiersz o Złotym Potoku” oraz „Jednego Wiersza”. Uczestnicy przemierzają także Szlak Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga.

 

LISTOPAD

Listopad – Bydlin (gmina Klucze): Obchody 109. Rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami- Wydarzenie o charakterze historycznym upamiętniające „Bitwę pod Krzywopłotami” oraz poległych w potyczce legionistów, których mogiła znajduje się na bydlińskim cmentarzu, gdzie corocznie odbywa się msza św. i ceremoniał wojskowy. Główną atrakcję wydarzenia stanowi inscenizacja historyczna, odbywająca się w okopach na Wzgórzu Św. Krzyża, czyli pokazy grup rekonstrukcyjnych z okresu I wojny światowej.

11 listopada – Gołcza: Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości- Uroczystość o charakterze patriotycznym. Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego, pochód od urzędu gminy do kościoła parafialnego w Gołczy, msza św., przemarsz do hali sportowej w Gołczy, część oficjalna i część artystyczna. Rozstrzygnięcie konkursów o charakterze niepodległościowym i wręczenie nagród. Koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gołcza „Czapelanka”.

11 listopada – Bydlin (gmina Klucze): 28. Międzynarodowy Bieg Uliczny „Szlakiem Walk Legionistów”; 9. Zawody Nordic Walking Bydlin-Krzywopłoty-Załęże 2023; 6. Zawody Nordic Walking Dzieci i Młodzieży - Wydarzenie odbywające się na terenie wsi Bydlin w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dorośli biegną ulicami Bydlina (kobiety 8 km, mężczyźni 12 km), a dzieci i młodzież biegają na krótszych dystansach na stadionie „Legionu" Bydlin. Organizowane są także zawody Nordic Walking. Udział w imprezie może wziąć każdy, po wcześniejszym zapisaniu się na listy startowe.

11 listopada – Biały Kościół (gmina Wielka Wieś): Niepodległościowa Jedenastka - Wydarzenie sportowe – to wydarzenie sportowe, bieg na trasie 11 km po malowniczej trasie biegnącej doliną Prądnika z i do Białego Kościoła , w wydarzeniu uczestniczy ok. 500 biegaczy dorosłych oraz 100 dzieci – tu trasa biegu 1100 m

25 listopad – Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów (gmina Klucze): Bieg Herosa- Ekstremalna impreza biegowa rozgrywana na Pustyni Błędowskiej, której celem jest zapewnienie rywalizacji sportowej w nietypowych warunkach dla wszystkich od profesjonalnego sportowca po amatora. Organizator LKS „Kłos” Olkusz.

 

GRUDZIEŃ

Grudzień – Jerzmanowice: Żywa Szopka - Drewniana konstrukcja wzniesiona na boisku sportowym w Jerzmanowicach, która corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Znalazły się w niej zarówno rodzime gatunki zwierząt, jak i te bardziej egzotyczne. Oprócz kóz i owiec, zgromadzeni będą mogli podziwiać ozdobne gatunki kur, muflony, osiłka, a także wielbłąda. Zwłaszcza to ostatnie zwierzę wzbudza entuzjazm wśród najmłodszych odwiedzających szopkę.

Grudzień – Myszków-Będusz: Zimna Połówka – Extremalny Półmaraton Myszkowski- „Zimna Połówka” i „Chłodna Ćwiartka” to biegi na dystansach 21 i 11 km w ciężkich, grudniowych warunkach pogodowych. To już czwarty taki bieg z charakterem ekstremalnego dlatego, że przebiega przez nierówne tereny leśne, szutrowe nawierzchnie, błotniste łąki oraz „skromne” będuskie podbiegi. Bieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem biegaczy właśnie ze względu na jego ekstremalny charakter.

Grudzień – Poręba – Miejski Ośrodek Kultury: Koncert Świąteczny - Występy artystyczne lokalnych artystów oraz zaproszonych gości, dodatkowe atrakcje.

12 grudnia – Niegowa – Gminny Ośrodek Kultury: Gminny Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych - Impreza o zasięgu powiatowym, w ramach której wystawiane są dania stołów wigilijnych ozdoby świąteczne i akcesoria. Wstęp i degustacja są bezpłatne.

16 grudnia – Siewierz - Rynek: Jarmark adwentowy w Siewierzu - Z okazji świąt Bożego Narodzenia na siewierskim rynku odbędzie się jarmark adwentowy. Odwiedzający kramy mogli poznać tradycyjne smaki kuchni regionalnej, a także zakupić wyjątkowe produkty spożywcze, ozdoby świąteczne oraz wyroby rękodzielnicze, które z pewnością sprawdzą się jako dekoracje lub prezenty. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne.

20-24 grudnia – Częstochowa - III Aleja NMP: Targi Bożonarodzeniowe „Gwiazdkowa Aleja"

 

Szczegóły na stronach organizatorów:

 

www.umbukowno.pl  

www.czestochowa.pl

www.dabrowa-gornicza.pl

www.golcza.pl

www.janow.pl

www.jerzmanowice-przeginia.pl

www.gmina-klucze.pl

www.kozieglowy.pl

www.krakow.pl

www.kroczyce.pl

www.lelow.pl

www.nowe.lazy.pl

www.mstow.pl

www.miastomyszkow.pl

www.niegowa.pl

www.ogrodzieniec.pl

www.umig.olkusz.pl

www.olsztyn-jurajski.pl

www.pilica.pl

www.aktywnyporaj.pl

www.umporeba.pl

www.przyrow.pl

www.siewierz.pl

www.skala.pl

www.slawkow.pl

www.suloszowa.pl

www.trzebinia.pl

www.gminatrzyciaz.pl

www.wielka-wies.pl

www.wlodowice.pl

www.zawiercie.eu  

www.zielonki.pl

www.turystykazarki.pl

www.zarnowiec.pl

 

czytano: 195 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2023-03-06 11:01:34

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gmin
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna