Ruiny zamku w Bydlinie zwiedzisz nawet o zmierzchu

Strona główna » Aktualności » Ruiny zamku w Bydlinie zwiedzisz nawet o zmierzchu

wielkość tekstu: A | A | A

Ruiny zamku w Bydlinie zwiedzisz nawet o zmierzchu
Zakończył się II etap projektu „Pole bitwy pod Krzywopłotami”, realizowanego przez Gminę Klucze. Obecnie teren, na którym znajdują się zrekonstruowane okopy z I wojny światowej oraz zabytkowe ruiny zamku, można podziwiać także o zmierzchu. Wszystko dzięki oświetleniu alejek prowadzących na wzgórze Św. Krzyż w Bydlinie.

W grudniu 2020 r. zakończył się II etap projektu pn. „Pole bitwy pod Krzywopłotami”, polegającego m.in. na zrekonstruowaniu okopów i rowów strzeleckich, zachowanych od czasów I wojny światowej na wzgórzu św. Krzyż w Bydlinie, pod ruinami zamku. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Obecnie teren ze zrekonstruowanymi okopami oraz alejka prowadząca do ruin zamku szczególnie atrakcyjnie prezentują się o zmierzchu, dzięki oświetleniu terenu, wykonanemu w drugim etapie projektu.

Cała inwestycja, zapoczątkowana w 2018 r., to przykład pionierskich działań w zakresie zagospodarowania terenów fortyfikacji polowych – ich kompleksowa rekonstrukcja odbyła się w oparciu o pełny program badań archeologicznych wraz z zastosowaniem rozwiązań, które służą częściowemu udostępnieniu tego miejsca turystom.

W ramach prac kontynuowano m.in. pogłębianie i uczytelnienie rowów strzeleckich z I wojny światowej, poprowadzono dodatkowe ścieżki, zainstalowano oświetlenie. Wkrótce zamontowana tam będzie również tablica sensoryczna, na której w formie trójwymiarowej rzeźby jest zaprezentowany obszar wzgórza, przebieg okopów i bryła ruin zamku, a podpisy sporządzono za pomocą pisma Braille’ - dla osób niewidomych i niedowidzących.    Tablica ta uzupełni szereg tablic informacyjnych, które znajdują się na początku trasy na ruiny zamku jak i przy poszczególnych obiektach.

 

Źródło: www.gmina-klucze.pl

fot. Rafal Jaworski

czytano: 1522 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2021-02-23 09:14:28

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna