W Kluczach zakończyły się prace budowlane związane z generalnym remontem pałacyku Dietlów. Na zadanie pod nazwą „Adaptacja Dworku Dietla do nowych funkcji społecznych” Gmina Klucze otrzymała dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Pałacyk to jeden z dwóch znajdujących się w parku historycznych budynków rodziny Dietlów, które zostały gruntownie wyremontowane. Budynek pochodzi z początku XX wieku i jest bardzo ciekawy architektonicznie. Został wybudowany przez Ludwika Mauve, przybyłego ze Śląska niemieckiego inżyniera górnictwa, założyciela tutejszej cementowni i fabryki papieru (budowa pałacyku nastąpiła po tym, jak w pożarze w 1905 roku spłonął doszczętnie poprzedni budynek pałacowy). W pałacyku zamieszkała Wera Dietel (córka Ludwika Mauve i Selmy Mauve) wraz z mężem Borysem Dietlem. Z czasem to Dietlowie stali się głównymi zarządzającymi majątkiem w Kluczach.
Wyremontowany obecnie budynek zgodnie z założeniami projektu „Adaptacja Dworku Dietla do nowych funkcji społecznych” stanie się miejscem aktywności w różnych sferach: przedsiębiorczości, działalności organizacji pozarządowych, kultury i usług rehabilitacyjnych
Będą mogły odbywać się tam szkolenia, konferencje, zajęcia rehabilitacyjne i takie wydarzenia jak koncerty kameralne, wystawy czy spotkania literackie. Obecnie jest wyposażana sala rehabilitacji, która znajduje się na pierwszym piętrze.
Przed Gminą Klucze kolejne zadania zmierzające do finałowego etapu prac nad rewitalizacją zabytkowej części Klucz – parku i otoczenia budynków. Do zrobienia pozostało jeszcze zagospodarowanie placu między pałacykami. Miejsce to będzie miało charakter reprezentacyjny i rekreacyjny, a jego ciekawym elementem będzie fontanna, która znajdzie się w centralnym miejscu placu, tak, jak to było w latach przedwojennych.
Bardzo ciekawie zapowiada się również pomysł na zaaranżowanie przestrzeni ekspozycyjnej wewnątrz pałacyku. Tam za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych zostanie pokazana historia tego miejsca, związana z dawnymi właścicielami obu pałacyków, rodzinami Mauve i Dietlów. Będzie to także okazja do zaprezentowania przekrojowej historii Klucz i gminy Klucze.
Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej
Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej
Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej
Pozostań z nami w kontakcie
Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).