Grupa Jurajska GOPR - kilka słów o codziennej pracy ratowników

Strona główna » Aktualności » Grupa Jurajska GOPR - kilka słów o codziennej pracy ratowników

wielkość tekstu: A | A | A

Grupa Jurajska GOPR od ponad 20 lat zajmuje się ratownictwem górskim na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Szkolimy się i współpracujemy z innymi służbami, aby robić to jak najlepiej. Naszym nadrzędnym celem jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. 

Zróżnicowanie terenu Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej sprawia, że swoje miejsce znajdą tu zarówno turyści aktywni jak i turyści rekreacyjni. Ci pierwsi doceniają smak przygody doświadczanej w gronie przyjaciół, solidnej dawki adrenaliny oraz okazji do sprawdzenia samych siebie. Ci drudzy wyciszenie oraz okazję do doświadczania otaczającego środowiska. Na Jurze można spotkać też osoby zainteresowane kulturą dla których ważny jest samorozwój, obcowanie historią, czy wreszcie duma z tego, czego dokonali ich przodkowie. Bardzo ważnymi interesariuszami pozostają dzieci i młodzież, dla których kształtowanie właściwych postaw i zachowań jest szczególnie istotne. W naszych działaniach nie zapominamy również o lokalnych mieszkańcach, których przychylność i gościnność jest nie do przecenienia.

Głównymi obszarami naszej działalności ratowniczej są wypadki wspinaczkowe (ścianowe), jaskiniowe oraz poszukiwania osób zaginionych. Naszym priorytetem jest to, aby zawsze dotrzeć na czas, bez względu na pogodę, porę roku lub miejsce, gdzie znajdują się ranni i poszkodowani. 

Dyżurki Grupy Jurajskiej GOPR rozlokowane są w sposób umożliwiający zapewnienie gotowości ratowniczej na terenie całej Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Główna siedziba znajduje się Podlesicach, w północnej części Jury posiadamy dyżurkę w Olsztynie, a na południu w dolinie będkowskiej. 

Gotowość ratownicza Grupy Jurajskiej GOPR – to dobrze przygotowane zespoły wypadkowe działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, wyposażone w sprzęt medyczny i alpinistyczny, nowoczesny ekwipunek oraz środki transportu terenowego, a także nawigację i łączność. W naszych szeregach posiadamy również zespoły  składające się z przewodników i psów ratowniczych. Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR są  wzywani do działań podczas poszukiwania zagubionych w terenie otwartym realizowanych wspólnie z Policją oraz Strażą Pożarną. Dzięki współpracy między służbami można osiągnąć dużo więcej w krótszym czasie.

W 2020 roku Ratownicy Grupy Jurajskiej uczestniczyli w 91 zdarzeniach, a na dyżurach społecznych wypracowali ponad 19 000 godzin. Ostatni rok był szczególny dla nas wszystkich. Wdrożyliśmy specjalnie przygotowane procedury, oraz środki ochrony zwiększające bezpieczeństwo ratowników i osób ratowanych podczas działań.

Cykl szkolenia ratownika górskiego w Grupie Jurajskiej trwa minimum 3 lata, podczas których, kandydat musi wykazać się szeregiem umiejętności, wytrwałością oraz dużym zaangażowaniem.

Propagujemy zasady bezpiecznego wypoczynku i edukujemy, jak wezwać pomoc oraz co zrobić w razie wypadku. Nie akceptujemy braku rozsądku oraz niszczenia przyrody i jesteśmy dumni z naszych tradycji. 

Dzięki współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną oraz Związkiem Gmin Jurajskich wspólnie promujemy teren działania Grupy podczas targów turystycznych organizowanych na terenie całej Polski. Od dwóch lat Grupa Jurajska bierze także czynny udział w organizacji Juromanii.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe realizuje zadanie publiczne zlecone przez MSWiA poprzez Grupy Regionalne, dodatkowo Grupy podpisują umowy z właściwymi miejscowo Urzędami Marszałkowskimi.

Grupa Jurajska ma za zadanie zapewnienia bezpieczeństwa osób na terenie Jury Krakowsko-Wieluńskiej realizuje dodatkowo dzięki zadaniom publicznym zlecanym przez Urzędy Marszałkowskie województw: Śląskiego i Małopolskiego. Na drugą część budżetu GOPR składają się umowy z naszymi Mecenasami. Podpisywane centralnie przez Zarząd Główny GOPR i lokalnie przez oddziały terenowe.

Ty też możesz pomóc budować bezpieczeństwo na Jurze, przekaż 1% swojego podatku na GOPR. Nasz  KRS: 0000607021, cel szczegółowy: Grupa Jurajska GOPR.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowyc www.goprjura.pl

 

czytano: 515 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2021-02-09 09:50:13

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gminy
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • DSC_0081
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz_1
  • Zamek_w_Udorzu_fot._Rafal_Rebisz
  • Zamek_siewierski_fot._Rafal_Rebisz
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna