Niestraszny nam upał, ogromny wysiłek, pot i zmęczenie. Jesteśmy naładowani pozytywną energią i zawsze pędzimy do przodu. Tak też było 15 czerwca, gdy punktualnie o godzinie 9.00 , pasjonaci dwóch kółek zjawili się pod Pałacykiem Szymańskiego, by uczestniczyć w corocznym rajdzie Odjazdowy Bibliotekarz. Każdy przyjaciel biblioteki, miłośnik książek i aktywnego spędzania wolnego czasu, mógł spróbować swych sił. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, w tym roku był to prawdziwy wyczyn. Żar lał się z nieba ale nasi uczestnicy dali radę. Jesteśmy dla nich pełni podziwu. Imprezę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski. Życzył on wszystkim rowerzystom bezpiecznej drogi i udanej zabawy.
W pięknym słońcu ruszyliśmy wesoło na trasę. Po drodze chowaliśmy się w cieniu drzew i nabieraliśmy sił podczas postojów aby szczęśliwie dotrzeć na metę – Krępę w Gminie Ogrodzieniec.
Na miejscu czekał już na uczestników szereg atrakcji. Po wodnej regeneracji przystąpiliśmy do rozmaitych konkurencji literacko-sportowych: kalambury, rzut czapką, tworzenie opowiadania z użyciem jak największej liczby tytułów książek. Pomysłowość naszych rowerzystów dostarczyła wiele radości. Zwycięzcy otrzymali piękne albumy z najciekawszymi miejscami i zabytkami w Polsce.
Temperatura rosła z minuty na minutę, dodatkowo podnosiło ją ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek oraz dająca wiele emocji loteria fantowa. W tym roku dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU, każdy mógł liczyć na fantastyczne nagrody. Wśród najciekawszych znalazły się następujące fanty: książki, plecaki, bidony, latarki, pompki do roweru, przewodniki i mapy turystyczne.
Wszystkim dziękujemy za wytrwałość w dążeniu do celu i aktywny udział w naszych zabawach. Zapraszamy za rok.
Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej
Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej
Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej
Pozostań z nami w kontakcie
Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).