Kalendarium imprez na Jurze w 2019 roku.

Strona główna » Aktualności » Kalendarium imprez na Jurze w 2019 roku.

wielkość tekstu: A | A | A

Sezon turystyczny tuż tuż. Już teraz zapoznaj się z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich w 2019 roku.

KWIECIEŃ

6-7 kwiecień – Siewierz – Rynek: II Zlot Food Trucków w Siewierzu – Siewierski Rynek Smaków

W dniach 6-7 kwietnia na siewierskim rynku zaparkują food trucki z całego kraju, aby zaprezentować swoje smakowite menu. Serwowana będzie kuchnia z czterech stron świata, okraszona muzyką oraz innymi atrakcjami dla rodzin. Wśród atrakcji: strefa Food Truck, strefa dla Dzieci & Chillout, strefa dj.

12 kwiecień – Bukowno - Miejski Ośrodek Kultury: 27 Sejmik Poetycki "Pod Diablą Górą"

Jest to Ogólnopolski Konkurs Poetycki, który odbywa się w trzech kategoriach: ogólnej, SMS, i regionalnej. W konkursie biorą udział wszyscy chętni. Podsumowaniem  konkursu jest biesiada literacka, podczas której odbywają się koncerty muzyczne, goszczą znane i popularne osoby ze świata literatury, teatru. Pokłosiem konkursu jest wydanie tomiku opatrzonego recenzją Jurora powołanego wśród profesjonalistów.

13 kwiecień – Przyrów - Hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym: X Jubileuszowy Konkurs Plastyczny na : Palme, Pisankę, Kartkę, oraz Stroik Wielkanocny.

W programie: warsztaty florystyczne, wręczenie nagród laureatom konkursu, degustacja potraw Wielkanocnych, program artystyczny związany z okresem Wielkanocnym.

14 kwiecień – Dąbrowa Górnicza - Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum”, Pogoria III i IV: XII Półmaraton Dąbrowski

Prestiżowa impreza biegowa połączona z 5-kilometrowym marszem Nordic Walking. Jest to jedna z najważniejszych imprez biegowych w regionie. Wyróżnikiem dąbrowskiego Półmaratonu jest urokliwa prowadząca wzdłuż zbiorników wodnych Pogoria IV i III, szybka i płaska trasa biegu.

14 kwiecień – Ogrodzieniec - Plac Piłsudskiego: V Jarmark Wielkanocny

Na stoiskach można zakupić m.in. ozdoby, rękodzieło artystyczne, świąteczne specjały. Imprezie towarzyszą pokazy, warsztaty i konkursy dla dzieci.

14 kwiecień – Bibice (Gmina Zielonki) - ul. Rynek 5: Gminny Przegląd Pucheroków

W Niedzielę Palmową żacy mieszkający w Bibicach wychodzili przebrani ze swych burs do okolicznych domów. Dziś domy odwiedzają  wczesnym  rankiem  chłopcy  ubrani w stożkowe czapy, odwrócone futrem na wierzch kożuchy przepasane powrósłami. Za swe oracje są nagradzani przez gospodarzy smakołykami i pieniędzmi. Podczas przeglądu można zobaczyć i posłuchać oracji Pucheroków na scenie na bibickim Rynku.

27 kwiecień - Kraków- Trzebinia - Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kraków - Trzebinia Rekreacyjny rajd rowerowy cieszy się dużym zainteresowaniem. Celem rajdu jest propagowanie turystyki rowerowej jako atrakcyjnej formy rekreacji i aktywnego wypoczynku, a także promocja walorów krajobrazowych i rekreacyjnych okolic Krakowa i Trzebini. Informacje dostępne na www.trzebinia.pl.

MAJ

1-5 maj – Dąbrowa Górnicza - Park Zielona, Fabryka Pełna Życia: Dębowy Maj Festiwal

W majowy weekend w Dąbrowie Górniczej szeroki wachlarz ofert czeka na wszystkich, którzy cenią aktywność na świeżym powietrzu i lubią smak sportowej rywalizacji. Nie zabraknie zajęć dla najmłodszych, warsztatów plastycznych czy zabaw i konkursów rodzinnych. Moc wydarzeń sportowych i rekreacyjnych zagości w Parku Zielona oraz na terenie Fabryki Pełnej Życia.

1-5 maj – Siewierz – Zamek Siewierski: Majówka w Siewierzu

W programie m.in.: obchody Święta Konstytucji 3 Maja, turnieje sportowe, pokazy walk rycerskich i strojów dawnych, koncerty i wiele innych atrakcji.

1,3-5 maj – Ojców (Gmina Skała), Skała – Ojcowski Park Narodowy, Kościół na Wodzie w Ojcowie, Kościół w Skale: IV Festiwal Muzyczne Majówki w Ojcowie

Muzyczne Majówki to festiwal muzyki klasycznej na dobrym poziomie, który wpisuje się w tradycję ojcowskich koncertów z czasów Uzdrowiska Ojców. Festiwal powstał, aby odrodzić tę ideę i pobudzić do życia kulturalno-muzyczne tradycje Ojcowa i okolic.

4 maj – Krzykawka (Gmina Bolesław) - Polana Nullo w Krzykawce i Dworek w Krzykawce: 156.  rocznica Bitwy pod Krzykawką

Impreza rozpocznie się na polanie Nullo w Krzykawce, gdzie rozegrała się jedna jedna z bitew Powstania Styczniowego. Wydarzenie to upamiętnia śmierci pułkownika Francesco Nullo, który zginął w bitwie pod Krzykawką. Tradycyjnie rokrocznie składane są kwiaty pod Pomnikiem Fr.Nullo i organizowany jest przemarsz do staropolskiego dworku, gdzie odbywa się artystyczna część imprezy.

4 maj – Pilica: IV Gminny Dzień Strażaka w Pilicy

W trakcie wydarzenia odbędzie się II Turniej Młodego Ognika, pokazy sprzętu technicznego OSP, koncerty orkiestr dętych i wiele innych atrakcji skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

4 maj – Żarki - Zabytkowy Zespół Stodół: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole

Przedsięwzięcie promujące lokalne produkty w stodole pośrodku żareckiego targu w godz. 8.30-11.30 z towarzyszeniem miejscowej kapeli.

5 maj – Kroczyce – Hotel Fajkier, Tereny Nadleśnictwa Olkusz: Jurassic Forest Run  - Jurajski Bieg Leśny

Bieg przełajowy na terenie Hotelu Fajkier oraz Terenie Nadleśnictwa Olkusz . Konkurencje : 5,10,15 km bieg oraz 5,10 km Nordic Walking oraz aktywne imprezy towarzyszące dla całych rodzin. Imprez już wpisała się na stałe w kalendarz wielu pasjonatów tego sportu

( www.facebook.com/Jurassicforestrun/ )

11 maj – Przyrów - Hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym: XVIII

Międzygminny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Mstów, Olsztyn, Przyrów

Prezentacja zespołów folklorystycznych to co w muzyce i pieśni najcenniejsze, wręczenie nagród , degustacja potraw regionalnych, wspólne biesiadowanie uczestników.

11 maj – Sławków - Szkolne Schronisko Młodzieżowe: Sławkowskie Marsze  na Orientacje SŁAW-INO  i  HARC-INO

Bieg na czas po leśnych ścieżkach z mapą i kompasem w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Zawody SŁAW-INO oraz HARC-INO odbywają się w kilku kategoriach wiekowych

11 maj – Dolina Będkowska (Gmina Zabierzów) - Gospodarstwo Rybackie: X Familiada Rowerowa z Wójtem Gminy Zabierzów, Małopolskie Święto Pstrąga

Do udziału w niej zapraszamy całe rodziny. Tempo poruszania się po trasie będzie uzależnione od możliwości uczestników. Będzie wyznaczone kilka tras o różnej skali trudności. Trasa łatwiejsza będzie możliwa do przebycia dla osób w każdym wieku i stopniu zaawansowania, nawet dla małych dzieci.

12 maj – Kraków – Trzebinia: Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kraków – Trzebinia

Celem rajdu jest propagowanie turystyki rowerowej jako atrakcyjnej formy rekreacji i aktywnego wypoczynku, a także promocja walorów krajobrazowych i rekreacyjnych okolic Krakowa i Trzebini. Informacje dostępne na  www.trzebinia.pl

17-18 maj – Kraków: Noc Muzeów

Noc Muzeów i Noc Teatrów – w ich ramach przez jedną noc: ekspozycje muzealne, zakamarki scen teatralnych, a nawet miejsca, które są niedostępne na co dzień dla zwiedzających, stają otworem i zapraszają na nocne zwiedzanie. Dodajmy do tego liczne spektakle, a wszystko złoży się na cykl cennych przedsięwzięć kulturalnych pod nazwą KRAKOWSKIE NOCE.

18-19 maj – Olsztyn – Rynek w Olsztynie: Targi Rowerowe „Olsztyńska Korba”

„Olsztyńska Korba” to targi rowerowe połączone z otwarciem ścieżek rowerowych Olsztyn-Odrzykoń i Olsztyn-Przymiłowice. Dwudniowa impreza jest skierowana do zapalonych rowerzystów oraz do rodzin. W sobotę odbędzie się maraton rowerowy i przejazd po ścieżce dla rodzin. Imprezie towarzyszyć będzie koncert i liczne atrakcje dla rowerzystów i całych rodzin.

19 maj – Siedlec (Gmina Janów) – Pustynia Siedlecka: Pustynna Ośmiornica

To wyjątkowa okazja do sprawdzenia swoich sił w ośmiokilometrowym biegu po pustyni oraz marszu w ramach kolejnego etapu Jurajskiego Pucharu Nordic Walking.

24 maj – Poręba - Miejski Ośrodek Kultury: Recital muzyki rosyjskiej z okazji Dnia Matki w wykonaniu Tatiany Cieślik

24-26 maj – Dąbrowa Górnicza - Park Hallera, Fabryka Pełna Życia: Dni Dąbrowy Górniczej

Trzy dni znakomitej zabawy i niepowtarzalnej atmosfery z udziałem gwiazd polskiej estrady muzycznej, licznymi atrakcjami, konkursami i wydarzeniami towarzyszącymi.

25 maj – Żarnowiec – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego: Wojewódzki Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Turniej promuje wśród młodzieży bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

25 maj – Częstochowa - Plac Biegańskiego: Dzień Samorządu Terytorialnego

Obchody Dni Samorządu Terytorialnego mają na celu upowszechnianie idei samorządności oraz pogłębianie partnerstwa społecznego i więzi lokalnych.  Ważnymi elementami obchodów Dnia Samorządu są wystawy, koncerty i happeningi, w czasie których prezentują się zarówno artyści częstochowscy, jak i zaproszone gwiazdy.

25 maj – Łazy - Zalew Mitręga: Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku

i Organizacji Senioralnych

Zainteresowanie wydarzeniem rośnie z roku na rok, a ubiegłoroczna jubileuszowa X edycja zgromadziła ponad 1000 zawodników i tyle samo kibiców. Znicz olimpijski, jak co roku, zapali Pan Józef Zapędzki – dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.

25-26 maj – Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec: Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza – XVI Najazd Barbarzyńców

25-26 maj – Poręba - Stadion MKS „Poręba”, Miejski Ośrodek Kultury: Jubileusz 100-lecia MKS „Poręba”

25 maja: mecz piłki nożnej pomiędzy MKS Poręba a GKS Zabrze – stadion MKS „Poręba”, w godzinach popołudniowych uroczystości jubileuszowe w MOKu w Porębie połączone z wręczeniem odznaczeń dla zasłużonych sportowców oraz spotkaniem z gościem specjalnym i koncertem muzyki rozrywkowej; 26 maja: stadion MKS „Poręba”: mecze piłki nożnej dla dzieci, turnieje oldboyów, gry i zabawy animacyjne dla dzieci, zabawa z DJ.

27 maj – Sławków - Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego, Miejski Ośrodek Kultury Sławków, Boisko Miejskiego Klubu Sportowego „Sławków”: Sławków na Sportowo SŁAW-SPORT 2019 V Bieg Republiki Sławkowskiej

Impreza ma charakter sportowy. Rozgrywki z różnych dyscyplin sportowych, sportowe konkurencje dla rodzin. Ogólnopolski Bieg Uliczny p.n. V Bieg Republiki Sławkowskiej na dystansie 10 km oraz Nordic Walking.

31 maj – Myszków - Miejski Dom Kultury: Przedstawienie charytatywne

Akcja charytatywna mająca na celu wspieranie osób niepełnosprawnych, dzięki życzliwości i wielkich serc mieszkańców Myszkowa, przedstawicieli biznesu, polityki, kultury i kościoła, którzy wspierają inicjatywę spektakli charytatywnych

CZERWIEC

1 czerwiec – Łazy - Plac przy fontannie: Festiwal Lodów Rzemieślniczych 

Pierwszy festiwal lodów rzemieślniczych- impreza zorganizowana z okazji Dnia Dziecka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele innych atrakcji przygotowanych dla najmłodszych: dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci.

1 czerwiec – Poręba - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: Dzień Dziecka połączony z Festiwalem Kolorów

W programie m.in. Festiwal Kolorów, przedstawienie „Złota Rybka” w wykonaniu koła plastycznego „Motylkowo” z MOKu w Porębie, gry i zabawy animacyjne dla dzieci

1-2 czerwiec – Siewierz – Błonia Zamku Siewierskiego: 57. Dni Ziemi Siewierskiej

Dwudniowe wydarzenie kulturalne podczas którego na siewierskiej scenie wystąpią znani i lubiani artyści muzyki popularnej i biesiadnej oraz sceny kabaretowej. Program obchodów Dni Ziemi Siewierskiej wypełnią liczne imprezy towarzyszące oraz atrakcje dla dzieci.

1-2 czerwiec – Zabierzów – Rynek: Dni Gminy Zabierzów

W sobotni wieczór odbędą się koncerty gwiazd takich jak Golec uOrkiestra oraz C-Bool oraz zabawa taneczna do białego rana. Dodatkowe atrakcje Święta Zabierzowa to mecz Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabierzów, miasteczko zabaw dla dzieci, pokaz młodych talentów, liczne występy sceniczne oraz warsztaty. W niedzielę 2 czerwca wszystkie atrakcje dla dzieci będą bezpłatne.

1-2 czerwiec – Skała – Stadion Sportowy: Dni Gminy Skała 2019

Dni Gminy Skała to największa impreza dla mieszkańców . Konkurencje sportowe, koncerty oraz kabarety gwarantują doskonałą zabawę. Podczas imprezy promujemy także lokalne produkty . Swoje stoiska mają sołectwa i koła gospodyń w ramach tradycyjnego jarmarku skalskiego.

1-2 czerwiec – Kraków: 19. Wielka Parada Smoków - „W czterdzieści smoków dookoła świata”

Organizowana dla szerokiej publiczności od 2000 roku - gromadzi każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy smoczych entuzjastów z całej Polski, Europy i świata. Najbardziej spektakularnym widowiskiem smoczego święta jest odbywający się po zmroku spektakl w technice światło i dźwięk na wodzie. Niezwykle istotną częścią imprezy jest Wielka Parada Smoków, organizowana z udziałem dzieci i młodzieży w zabytkowym centrum Krakowa. Wszystkie smoki, zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez uczestników.

2 czerwiec – Przeginia (Gmina Jerzmanowice-Przeginia) - Plac przy nowej remizie OSP: Powitanie Lata

Impreza cykliczna o charakterze rozrywkowym. W programie prezentacja dorobku artystycznego w wykonaniu lokalnych zespołów i grup śpiewaczych. Liczne atrakcje dla dzieci. Całość zakończona zabawą taneczną.

2 czerwiec – Olsztyn – Rynek w Olsztynie: XXIV Marszobieg

Marszobieg jest skierowany zarówno do zapalonych biegaczy, jak i amatorów, Którzy mają ochotę sprawdzić się w biegu na dłuższym dystansie.

7-9 czerwiec - Dni Zawiercia

8 czerwiec – Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie: Industriada w Starym Młynie w Żarkach

Bezpłatne zwiedzanie wystawy dawnych rzemiosł połączone z atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Atrakcje i animacje związane z dziedzictwem poprzemysłowym.

9 czerwiec – Modlnica (Gmina Wielka Wieś) – ZSP w Modlnicy: Godka Krakoska

9 czerwiec – Myszków - Kompleks Rekreacyjno – Sportowy „Dotyk Jury”, Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Myszkowie: Bieg V Stawów

Największa impreza biegowa w powiecie myszkowskim w której wystartować może każdy. Start biegu jak i meta usytuowane są w pobliżu nowo wybudowanego Kompleksu Sportowego „ Dotyk Jury”.  Trasa biegnie głównie przez tereny leśne otoczone „ pięcioma stawami „ Poszczególne dystanse są dostosowane do wieku startujących min: 100m, 200m, 400m, 600m, 1200m, 1800m, 10km. Organizatorem biegu jest MOSiR Myszków.

8 czerwiec -  godz. 15.00 ( teren Ośrodka Wypoczynkowego " Orle Gniazdo" w Hucisku ) - " Piknik Jurajski", Organizatorem Pikniku Jurajskiego jest Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Hucisku. W trakcie imprezy odbędzie się już po raz siódmy Konkurs Piosenki Patriotycznej podczas, którego wystąpią delegacje z naszego powiatu. Ponadto pokazy, konkursy oraz wiele atrakcje dla dzieci.

9 czerwiec – Zielonki - Boisko LKS Zieleńczanka: VI Rajd Rowerowy

W programie rajdu jest przejazd dwoma trasami rowerowymi wyznaczonymi po szlakach gminy Zielonki – ok. 25 km liczy trasa dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, ok. 10 km - dla rodzin z dziećmi. Na mecie na uczestników rajdu czekają sportowe atrakcje, losowanie nagród, występy. W roku 2019 gwiazdą rajdowego koncertu będzie zespół Lady Pank.

14-15 czerwiec – Częstochowa - Park Wypoczynkowy Lisiniec: Festiwal Frytka OFF-jazd

Jej korzenie sięgają Alei Frytkowej, czyli ul. Piłsudskiego, gdzie znajdowało się sporo punktów sprzedających ziemniaczane frykasy. Niedawno Festiwal przeszedł lifting i przeniósł się do Parku Lisiniec. Nadal zjeżdżają na niego czołowi artyści polskiej sceny alternatywnej oraz goście z zagranicy.

14-15 czerwiec – Siedlec (Gmina Mstów) – Grodzisk Gąszczyk w Siedlcu: Piknik Rycersko- Archeologiczny

Atrakcją są liczne warsztaty, pokazy w których uczestniczą dzieci i dorośli, pokazy walk rycerskich, inscenizacje wydarzeń z przeszłości. Wszystko to w autentycznym Grodzisku zamieszkałym IX – XI wieku.

15 czerwiec – Bolesław - Park w Bolesławiu: Święto Gminy Bolesław 2019

W programie imprezy przewidujemy występy dzieci ze szkół, przedszkoli i gminnych jednostek, koncerty, wystawy, wesołe miasteczko i inne imprezy towarzyszące. Gwiazdą wieczoru będzie SŁAWOMIR.

15 czerwiec – Kroczyce – Amfiteatr w Kroczycach: Kroczyckie Wianki

Na scenie kroczyckiego amfiteatru zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich, Kroczycka Orkiestra Dęta oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka. Podczas Kroczyckich Wianków zawsze prezentowany jest spektakl z udziałem artystów związanych z Kroczycami. Zwieńczeniem widowiska będzie tradycyjne puszczanie wianków. Planowany jest też pokaz sztucznych ogni.

15-17 czerwiec – Kraków: Noc Teatrów i Noc Tańca

Noc Muzeów i Noc Teatrów – w ich ramach przez jedną noc: ekspozycje muzealne, zakamarki scen teatralnych, a nawet miejsca, które są niedostępne na co dzień dla zwiedzających, stają otworem i zapraszają na nocne zwiedzanie. Dodajmy do tego liczne spektakle, a wszystko złoży się na cykl cennych przedsięwzięć kulturalnych pod nazwą KRAKOWSKIE NOCE.

16 czerwiec – Skała - Plac Konstytucji 3 Maja: XVII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych

Stowarzyszenie Przyjaciół Skały już po raz XVII organizuje międzynarodowy festiwal z Reprezentacyjnymi Orkiestrami Wojskowymi . W festiwalu wezmą też udział najlepsze orkiestry dęte z terenu całej Polski.

7-8 wrzesień – Szyce (Gmina Wielka Wieś) – Urząd Gminy Wielka Wieś: Piknik Ekologiczny

21 czerwiec – Bukowno - Plac przy Urzędzie Miejskim w Bukownie: II Festiwal Kolorów

Imprezę prowadzą profesjonalni DJ . Wyrzut proszków holi jest główną atrakcją imprezy. Świetna zabawa dla każdego, bez ograniczeń wiekowych.

22 czerwiec – Koziegłowy - Kompleks Sportowy „Orlik”: Słowiańska Noc Zakochanych

Słowiańska Noc Zakochanych to cykliczna impreza plenerowa inaugurująca szereg wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w Gminie Koziegłowy. Nawiązuje do starych, słowiańskich tradycji, gdzie rządziły żywioły ognia, wody, powietrza i słońca. Uczestnicy tworzą barwny korowód, z pochodniami i wiankami, ruszając ze śpiewem na ustach nad wodę puszczając pięknie wianki.

22 czerwiec – Żarki - Zabytkowy Zespół Stodół: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole

Przedsięwzięcie promujące lokalne produkty w stodole pośrodku żareckiego targu w godz. 8.30-11.30 z towarzyszeniem miejscowej kapeli.

22 czerwiec – (Gmina Mstów): Noc Świętojańska

Tradycyjnie będzie plecenie wianków, duże ognisko i pokaz pirotechniczny. Oczywiście będą też występy gwiazd. W tym roku będą to: Kuba Sienkiewicz z zespołem, Krzysztof Cugowski z zespołem oraz koncert pt. „Przeboje Zbigniewa Wodeckiego”

22 czerwiec – (Gmina Pilica): Gminna Noc Świętojańska

Gminna Noc Świętojańska organizowana przez Koła Gospodyń Wiejskich przy wsparciu Jednostek OSP, stanowi doskonałą okazję do kultywowania polskiej tradycji i przekazywania jej młodym pokoleniom. Po uformowaniu barwnego korowodu uczestnicy uroczystości w akompaniamencie pieśni ludowych przemieszczają się nad okoliczne zbiorniki wodne, by rozpocząć tradycyjne puszczanie wianków na wodę, co niegdyś miało stanowić wróżbę dla przyszłego, szczęśliwego zamążpójścia.

22 czerwiec – Zabierzów – Rynek: Motoserce

Impreza plenerowa połączona z wystawą motocykli oraz akcją krwiodawstwa. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie przegląd amatorskich zespołów muzycznych, gwiazdą wieczoru będzie zespół Big Day. Dla najmłodszych zaplanowano liczne atrakcje oraz warsztaty.

22 czerwiec – Kraków: Wianki

7 scen w centrum Krakowa pozwoli uczestnikom zanurzyć się w muzycznej różnorodności, która sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. W programie nie brakuje także dodatkowych atrakcji i stałych punktów miejskiego święta, jakim zawsze były Wianki – czyli tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek i pokazu pirotechnicznego na Wiśle.

22-23 czerwiec – Bukowno - Stadion MOSiR: Dni Bukowna

To największa impreza w mieście, na którą zapraszane są zespoły, kabarety i soliści dużego formatu. Tradycyjnie prezentowany jest również dorobek sekcji MOK, szkół, przedszkoli z terenu Bukowna i nie tylko. Równolegle odbywają się liczne przedsięwzięcia sportowe w tym Ogólnopolski Bieg Uliczny. Na dolnej płycie uruchomione jest wesołe miasteczko, gastronomia i wiele innych atrakcji.

23 czerwiec – Niegowa – Amfiteatr w Niegowie: Powitanie Wakacji

Coroczny festyn. Impreza ma charakter rekreacyjny w programie wiele atrakcji.

23 czerwiec – Sułoszowa - Tereny rekreacyjne przy Centrum Kultury: Święto Truskawki Sułoszowskiej

Promowanie lokalnych produktów.

28-29 czerwiec – Marina Poraj (Gmina Poraj) - OSWiR Jastrząb: Dni Gminy Poraj

To święto całej Gminy – potężna scena, wspaniała gra świateł i dźwięku, gwiazdy z pierwszych miejsc list przebojów, goście z zagranicy, delegacje zaprzyjaźnionych miast, a wszystko w malowniczej scenerii Zalewu Porajskiego. Tym razem na scenie m.in. zespół Enej.

28-30 czerwiec – Trzebinia - Plac przy ulicy Ochronkowej: XXV Dni Trzebini

W przeddzień Dni Trzebini w Ogrodach przy Bazylice Mniejszej w Trzebini odbędzie się plenerowe widowisko muzyczne „CARL ORFF - TRYPTYK”. W sobotnie popołudnie zapraszamy na występ Zespołu „WEEKEND”, a w niedzielę na koncerty  Zespołu „BIG CYC” i „GOLDEN LIFE”. Informacje dostępne na  www.trzebinia.pl

29-30 czerwiec – Łazy - Zalew Mitręga: Dni Łaz 2019

Coroczna impreza skierowana nie tylko do mieszkańców gminy ale do wszystkich do miłośników dobrej muzyki i zabawy.

29-30 czerwiec – Modlniczka (Gmina Wielka Wieś) – Boisko sportowe: XVI Dni Gminy Wielka Wieś

Czerwiec – Klucze: Pustynna Burza

IV edycja koncertów plenerowych „Pustynna Burza”. Szczegóły na www.gmina-klucze.pl i gokklucze.pl

LIPIEC

6 lipiec – Częstochowa - Plac Biegańskiego: Festiwal Retro

Nagrodzone Złotym Liściem Retro, wakacyjne wydarzenia plenerowe, podczas którego plejada gwiazd współczesnej sceny muzycznej zaprezentuje w nowych aranżacjach utwory z lat 40. i  50. XX w. Formułę koncertową uzupełnią: ekspozycje historyczne i działania edukacyjne, pokazy tańca, starych samochodów.

6 lipiec – Koziegłowy - Centrum Rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury: Turniej Sołectw „Jak dobrze mieć sąsiada”

VI Turniej Sołectw „Jak dobrze mieć sąsiada” to impreza w której w zmaganiach sportowych biorą udział drużyny składające się z kilku osób, reprezentujących dane sołectwo z Gminy Koziegłowy. Nie raz zawodnicy muszą wykazać się sprytem, umiejętnościami pracy zespołowej, szybkością i precyzją. Turniej Sołectw niesie ze sobą wiele emocji, bowiem dla zwycięskich sołectw przewidziane są wysokie nagrody pieniężne.

6 lipiec – Łazy - Plac przy fontannie: Akcja  „Bezpieczne wakacje w Gminie Łazy”

Akcja profilaktyczna skierowana do dzieci i młodzieży, podczas której uczestnicy poznają bezpieczne sposoby na spędzanie czasu wolnego podczas wakacji. Zaplanowane zostały m.in. takie atrakcje jak symulator zderzeń oraz pokazy ratownictwa medycznego i górskiego.

6-7 lipiec – Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec: Wrota Czasu

Tematyczna impreza historyczna podczas której widzowie mogą zapoznać się z tradycjami wojskowości, zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy na przestrzeni wieków. Rekonstruktorzy zaprezentują polskie i zagraniczne formacje wojskowe.

6-7 lipiec – Myszków - Plac Dworcowy: Dni Myszkowa

Dni Myszkowa czyli największa w roku impreza plenerowa w mieście, podczas której mieszkańcy mogą obejrzeć program w wykonaniu najlepszych artystów zawodowych scen polskich a także rodzimych formacji i zespołów amatorskich działających w Miejskim Domu Kultury, szkołach i innych instytucjach. Prezentacjom estradowym towarzyszy ogródek gastronomiczny i wesołe miasteczko.

13-14 lipiec – Bolechowice (Gmina Zabierzów) - Plac przy Aptece: Piknik Ekologiczny w Bolechowicach

W ramach pikniku odbędzie się Przegląd Zespołów Folklorystycznych, liczne występy sceniczne, warsztaty ekologiczne, animacje oraz konkursy z nagrodami. Pierwszy oraz drugi dzień zakończy koncert gwiazdy sceny muzycznej. Podczas Pikniku zostanie rozstrzygnięty konkurs wokalny pod patronatem Mateusza Mijala.

14 lipiec – Racławice (Gmina Jerzmanowice-Przeginia) - Boisko sportowe przy kościele: Święto Baby

Impreza plenerowa skierowana głównie do rodzin.  Stałymi elementami programu są konkursy skierowane do Pań - zgodnie z nazwą imprezy, koncerty, prezentacje taneczne oraz kabaretowe. Na stałe w program imprezy wpisał się konkurs na najlepsze ciasto, w którym rywalizują mieszkańcy Racławic, a następnie degustują uczestnicy eventu. Podsumowaniem wydarzenia jest zabawa taneczna dla wszystkich zainteresowanych.

14 lipca – Żarki Leśniów (Gmina Zarki) - Turystyczna Frajda: Bike Atelier MTB Maraton

Wyścig dla rowerzystów na jurajskich trasach – dłuższej PRO i krótszej HOBBY z opcją dla rodzin (FAMILY), dla zawodników do 16 lat w towarzystwie opiekunów. Najmłodsi  adepci rowerowej jazdy będą mogli spróbować swoich sił, rywalizując na krótkim dystansie, dopasowanym do wieku (od 200 m do 5km). Miasteczko rowerowe, promocja zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku. Zapisy za pośrednictwem strony bikeateliermaraton.pl.  

18-21 lipiec – Olsztyn, Złoty Potok (Gmina Janów) - błonia zamkowe przy Spichlerzu w Olsztynie, błonia przy hotelu Kmicic w Złotym Potoku: III Balonowa Jura – Puchar Polski w lotach balonów na ogrzane powietrze

Z polskimi liderami balonowych lotów w podniebnych zmaganiach konkurują także ekipy z państw ościennych. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie Jurajska Biesiada Kabaretowa (20.07.2019 r.).

20-21 lipiec – Koziegłowy - Centrum Rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury: Dni Gminy i Miasta Koziegłowy

Co roku na scenie estradowej można podziwiać gwiazdy wielkiego formatu. W ciągu tych wyjątkowych dwóch dni można zobaczyć miłośników motoryzacji, którzy prezentują mieszkańcom swoje zabytkowe i tuningowane pojazdy "Motolegendy".

20-21 lipiec – Olsztyn – Rynek w Olsztynie: IV Festiwal Sztuki i Wina

Jarmark wina, sera i sztuki oraz innych wyrobów regionalnych połączony z warsztatami winiarskimi i koncertami. Ponadto: wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby, liczne atrakcje dla rodzin. Promocja kultury i tradycji winobrania oraz innych regionalnych produktów i atrakcji.

27 lipiec – Częstochowa - Plac za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ: Festiwal Hip Hop Elements

Impreza promująca kulturę hiphopową i alternatywną. Środowisko hiphopowe i fani tej muzyki mogą bawić się w rytmie znanych przebojów i nowych utworów w częstochowskich plenerach.

27-28 lipiec – Siewierz – Błonia Zamku Siewierskiego: VIII Turniej Rycerski w Siewierzu

Podczas dwudniowego happeningu historycznego publiczność będzie mogła podziwiać zmagania rycerzy w rozmaitych konkurencjach bojowych, ale również poznać tajniki pracy dawnych rzemieślników oraz zaobserwować ich życie codzienne w średniowiecznym obozowisku.

27-28 lipiec – Żarnowiec – Stadion sportowy: XXIII Dni Żarnowca

Festyn – Święto Gminy

Lipiec – Udórz (Gmina Żarnowiec) – Kaplica, Wąwóz: Rocznica Upamiętniająca Poległych Żołnierzy Batalionu „Parasol”

W wąwozie w Udorzu miała miejsce potyczka żołnierzy Batalionu „Parasol” uciekających z Krakowa po akcji na gen. SS Koppego.

SIERPIEŃ

3-4 sierpień – Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec: XXII Międzynarodowy Turniej Rycerski

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez historycznych w Polsce. W programie m.in. : walki bohurtowe, turniej miecza długiego, zapasy, bieg dam oraz pokazy konne. Całości dopełni występ zespołu muzycznego i widowiskowa bitwa o most.

3-4 sierpień – Żarki Letnisko (Gmina Poraj) – Amfiteatr: XIII Folkloriada Jurajska, VI Festiwal Kapel Podwórkowych

Impreza folklorystyczna, plenerowa o zasięgu ogólnopolskim na której występują także zagraniczne zespoły folkowe. W czasie jej trwania można posłuchać muzyki ludowej, obejrzeć wspaniałe wytwory rękodzieła ludowego i malarstwa, a także skosztować regionalnych wyrobów oraz produktów kulinarnych.

3-4 sierpień – Złoty Potok (Gmina Janów) – błonia: XXIII Święto Pstrąga

Święto Pstrąga to otwarta, rodzinna impreza plenerowa o charakterze kulturalno-rozrywkowym z naciskiem na promocję dziedzictwa kulinarnego. Główną rolę odgrywa lokalny produkt markowy jakim jest Złotopotocki Pstrąg z unikatowej Doliny Rzeki Wiercicy. Całość dopełniają występy artystyczne, koncerty i konkursy.

17 sierpień – Żarki - Zabytkowy Zespół Stodół: Kupiecki Sąsiek w Żareckiej Stodole

Przedsięwzięcie promujące lokalne produkty w stodole pośrodku żareckiego targu w godz. 8.30-11.30 z towarzyszeniem miejscowej kapeli.

17-18 sierpień – Gniazdów (Gmina Koziegłowy) - Gminne Centrum Sportu i Rekreacji: Festiwal Miłośników Koni i Muzyki „Z Kopyta”

Festiwal przyciąga wielu miłośników koni, nie brakuje efektownych zawodów i pokazów jeździeckich. Co roku gościmy znakomite gwiazdy polskiej estrady. Ponadto odbywają się działania towarzyszące tj. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, biegi na dystansie 5km, 10km, Nordic Walking, konkurs „Menu Kopytka”, Zawody Off Road i wiele innych.

18 sierpień – Gołcza: V Gołeckie Żniwogranie

18-20 sierpień – Kroczyce – Hotel Fajkier: Letni Festiwal Fotograficzny - Photo Summer Day

19 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Fotografii. Rokrocznie Jurajska Grupa Fotograficzna ( http://grupajpt.pl ) wraz z Hotelem Fajkier ( Hotel Przyjazny Fotografii — www.hotelfajkier.pl ) organizuje kolejne bardzo ciekawe wydarzenie w ramach tego święta a jest nim Letni Festiwal Fotograficzny PHOTO SUMMER DAY

( http://photosummerday.pl/ ) 

23-25 sierpień – Lelów - Stadion Sportowy w Lelowie: Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „XVII Święto Ciulimu – Czulentu”

Festiwal ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów oraz pokazywać przenikanie się kultur. W ramach tego festiwalu prezentowana jest regionalna tradycja przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.

23-25 sierpień – Ogrodzieniec / Podzamcze (Gmina Ogrodzieniec) – Zamek Ogrodzieniec: Święto Gminy Ogrodzieniec 2019

W wydarzeniu uczestniczą lokalne organizacje i zespoły. Organizowane jest wspólnie przez gminne instytucje i jednostki organizacyjne. W sobotę Święto Gminy Ogrodzieniec odbywa się na Zamku i jest to impreza na podsumowanie lata dla całych rodzin, z pokazem pirotechnicznym i koncertami gwiazd.

24 sierpieńChoroń (Gmina Poraj) - Aleja Lipowa: IX Chorońskie Prażuchy,

VI Święto Miodu

Piękna sceneria pomnika przyrody – XVII wiecznej Alei Lipowej w Choroniu, co roku przyciąga tłumy amatorów regionalnych potraw z ziemniaka. Obok programu artystycznego, odbywającego się na scenie, najistotniejszym bohaterem dnia jest … ziemniak, w różnych postaciach i smakach.

25 sierpień – Pilica - Plac przy Zalewie w Pilicy: Gminne Święto Plonów w Pilicy

Gminne Święto Plonów, to czas dziękczynienia za zakończenie żniw i prac polowych.

Imprezie towarzyszą liczne stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi. Gwiazdą wieczoru jest znany zespół z polskiej sceny muzycznej.

25 sierpień – Sułoszowa - Boisko sportowe przy Publicznym Przedszkolu: Dożynki  ( Gminno – Parafialne)  lub inne wg Organizatora

Organizacja corocznego święta plonów.

25 sierpień – Trzebinia - Dwór Zieleniewskich: Herbatka u Zieleniewskich czyli Piknik w stylu Retro

Impreza utrzymana jest w stylu lat 20. ubiegłego wieku. Nie zabraknie więc pokazu starych samochodów, nauki charlestona i jazdy na bicyklu oraz fotograficznej ścianki retro. Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

30 sierpień – Bukowno - Plac przy Urzędzie Miejskim: II Festiwal Baniek Mydlanych

Festiwal Baniek Mydlanych to plenerowa impreza organizowana na zakończenie wakacji, przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Jego głównym celem jest puszczanie  baniek mydlanych w powietrze, a towarzyszą temu zabawy ruchowe przy muzyce oraz inicjatywy plastyczne, m.in. malowanie twarzy,  malowanie kredą na asfalcie i na folii.

31 sierpień - Jarmark Kromołowski

31 sierpień – Srock (Gmina Mstów): Jurajski Puchar Nordic Walking

Trasa edycji będzie biegła wokół Góry Trzech Jaskiń, która zyskała swą nazwę w wyniku przeprowadzonego dwa lata temu konkursu. Nazwa nawiązuje do Jaskini Kowalskiego, Schroniska II i Jaskini Sosnowieckiej, które tworzą System Jaskiń Srockich o łącznej długości 90 metrów.

31 sierpień – Sławków - Park Miejski - Ruiny zamku biskupów krakowskich: Jarmark Jakubowy

Głównym elementem imprezy są stoiska  rękodzielników, artystów i rzemieślników. Impreza nawiązująca do Św. Jakuba i szlaku Via Regia, zwanego Drogą Królewską, który przebiega przez teren miasta Sławkowa.

Sierpień – Przyrów - Teren rekreacyjno – sportowy „Brzózki”: Dożynki Gminne „Przyrów 2019”

Święto plonów-korowód dożynkowy, uroczyste złożenie wieńców dożynkowych, występy zespołów ludowych z terenu gminy Przyrów, turniej sołectw. Imprezy towarzyszące: atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, wystawa rolnicza, wystawa rękodzieła ludowego i artystycznego, występ gwiazdy wieczoru, zabawa ludowa na wolnym powietrzu dla uczestników.

Sierpień – Myszków - Kompleks Rekreacyjno –Sportowy „Dotyk Jury”: Pożegnanie Lata

Impreza plenerowa, impreza kończąca lato.

WRZESIEŃ

1 wrzesień – Kroczyce – Amfiteatr w Kroczycach: Święto Kluchy

Jej nazwa wzięła się od miejscowego przysmaku – „kluch połom bitych”, które przygotowywane są tutaj od bardzo dawna, a przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Gospodynie z kół gospodyń wiejskich biorą udział w konkursie kulinarnym, a także zapraszają na degustacje lokalnych oraz konkursowych produktów.

1 wrzesień – Niegowa – Amfiteatr w Niegowie: Dożynki

Coroczne święto plonów.

7 wrzesień – Bukowno - Teren Bukowna, zakończenie w MOK Bukowno: IX Marsz Nordic Walking Moda na zdrowie”

Trasa wynosi około 6 km i prowadzi ulicami miasta oraz leśnymi ścieżkami. Po drodze na uczestników czeka wiele niespodzianek. Impreza kończy się w MOK Bukowno wspólnym poczęstunkiem i losowaniem upominków. 

7 wrzesień – Mstów: Święto Jabłka

W jego trakcie można spróbować jabłka i wyrobów na jego bazie, przygotowanych na wiele sposobów. Są więc soki, cydry, ciasta i duży wybór jabłek od producentów z gminy Mstów. To również dobra zabawa: liczne konkursy dla dzieci i dorosłych o jabłkowej tematyce. Nie zabraknie występów  gwiazd estrady. Wystąpią: Robert Janowski z zespołem i Zespół VOX.

7 wrzesień – Poręba - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: XVII Światowy Festiwal Prażonek

Festiwal to nie tylko impreza o charakterze kulinarnym, lecz wydarzenie towarzyskie, kulturalne, forma spędzenia wolnego czasu oraz wspólne biesiadowanie. W 2006 roku porębskie prażonki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

8 wrzesień – Zielonki - Park Wiejski: XIV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

Podczas koncertu będzie można posłuchać m.in. orkiestr działających na terenie gminy Zielonki: Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek, Orkiestry Dętej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej i Orkiestry Korzkiew oraz innych z terenu powiatu krakowskiego.

14 wrzesień – Sławków - Rzeka Biała Przemsza Start spływu-Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie: Dni Sławkowa 2019 III Zagłębiowski Spływ Kajakowy Sławków – Sosnowiec

Odcinek całego spływu wynosi 20 km. Impreza organizowana jest pod patronatem prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego i burmistrza Sławkowa Rafała Adamczyka.

15 wrzesień – (Gmina Zielonki): V Marchewkowy Półmaraton

Najdłuższym z dystansów jest półmaraton – 21,6 km po malowniczych szlakach turystycznych gminy Zielonki.

20 wrzesień – Kroczyce – Amfiteatr w Kroczycach: Kroczycki Oktoberfest

Biesiada z udziałem orkiestry dętej i zespołów artystycznych połączona z degustacją potraw i przysmaków lokalnej kuchni.

20-22 wrzesień - Jurajski Festiwal Biegowy

Wszystkie trasy poprowadzone są przez malownicze i bardzo atrakcyjne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej (skały, zamki, warownie).  Jurajski Festiwal Biegowy to aż 8 biegów do wyboru, prawie 400 km tras, atrakcyjne medale i nagrody, wiele imprez towarzyszących.

28 wrzesień – Mełchów (Gmina Lelów): 156. Rocznica Bitwy pod Mełchowem

Najbardziej widowiskowym punktem uroczystości jest inscenizacja walk z okresu powstania styczniowego. Uczestniczą w nim grupy rekonstrukcji historycznej oraz młodzież szkolna. Udział w inscenizacji stanowi znakomitą lekcje historii.

29 wrzesień – Bukowno - Teren Bukowna rozpoczęcie i zakończenie przed MOK Bukowno: V Bukowieński Psiemarsz

Czworonogi wraz ze swoimi opiekunami maszerują ulicami naszego miasta aż nad rzekę Sztołę, gdzie odbywa się prezentacja psów zgłoszonych do konkursu. Podczas akcji wspieramy Fundację „Skrzydlaty Pies”, przynosząc dary rzeczowe, jak również wrzucając datki do puszki.

29 wrzesień – Trzebinia - Zalew Chechło: Chechło Run

Największa impreza biegowa w Powiecie Chrzanowskim. Trasa biegu głównego na dystansie 10 km zlokalizowana jest w okolicy Zalewu Chechło. Planowane są też biegi dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Informacje dostępne na www.tck.trzebinia.pl

Pierwsza lub druga niedziela września – (Gmina Bolesław) - Miejsce wydarzenia będzie znane w późniejszym terminie: Dożynki Gminne 2019

W programie wydarzenia przewidujemy występy, koncerty, wesołe miasteczko, konkurs wieńców dożynkowych, msza, prezentacja dorobku kultury ludowej. Impreza ta ma na celu kultywowanie tradycji, pielęgnowanie zwyczajów.

Wrzesień – Szklary (Gmina Jerzmanowice-Przeginia) - Plac przy kaplicy: Dożynki Gminne

W programie stałym punktem są konkursy wieńców czy na najładniej udekorowaną zagrodę. Ponadto prezentacja dorobku artystycznego lokalnych zespołów muzycznych i grup śpiewaczych. Nieodłącznym elementem eventu jest promocja połączona z degustacją lokalnych potraw w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich.

Wrzesień – Udórz – Stadnina Koni w Udorzu: Czempionat Koni Ras Szlachetnych

Wystawa Koni Ras Szlachetnych (klaczy i źrebaków)

Wrzesień – Złoty Potok (Gmina Janów) – Zespół Pałacowo-Parkowy: Juromania – Święto Szlaku Orlich Gniazd

Złotopotocka Juromania to prawdziwa przygoda z operą, operetką, poezją, balladą, folklorem, tradycją i legendą. Bogaty program imprezy pęka w szwach od koncertów, konkursów, pokazów, warsztatów i degustacji przez zwiedzanie winnicy do prezentacji najciekawszych atrakcji okolicy.

Wrzesień – (Gmina Klucze): Dożynki Gminne

Tradycyjne święto plonów, w programie którego jest msza święta, obrzędy dożynkowe oraz występy muzyczne

Szczegóły na www.gmina-klucze.pl

 

PAŹDZIERNIK

5 październik – Marina Poraj (Gmina Poraj): Regaty o Błękitną Wstęgę Poraja

Zakończenie sezonu żeglarskiego

Ostatnie w sezonie letnim zawody sportowe rozgrywane na wodach Zalewu Porajskiego w kilku klasach żeglarskich pod honorowym patronatem Wójta Gminy Poraj, połączone z zakończeniem sezonu żeglarskiego 2019.

6 październik – Trzyciąż – Centrum Trzyciąża: Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż

Podczas święta  zaprezentują się  gminne zespoły ludowe, twórcy ludowi  oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Bogaty program artystyczno - folklorystyczny  uświetni występ kabaretowy oraz zespół biesiadny . W festynie udział weźmie  około 20 Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Trzyciąż ,które  przygotują stoiska z degustacją potraw regionalnych oraz  zaprezentują  pieśni i  przyśpiewki ludowe. 

12-13 październik – Złoty Potok (Gmina Janów) – Pałac Raczyńskich: XVII Jurajska Jesień Poetycka

Uczta poetów z całej Polski – od Szczecina po Zakopane. Oprócz prezentacji odbywają się konkursy „Jednego Wiersza” oraz „Najlepszy wiersz o Złotym Potoku”. Uczestnicy przemierzają także Szlak Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga.

Październik – Dąbrowa Górnicza - Pałac Kultury Zagłębia, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Fabryka Pełna Życia: Dąbrowski Festiwal Kultury ZagłębieWood

W ramach festiwalu na terenie miasta odbywają się spektakle teatralne, wystawy, koncerty, spotkania autorskie, projekcje filmowe. Ideą Festiwalu jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, łącząc tym samym pokolenia oraz zróżnicowane preferencje artystyczne.

LISTOPAD

11 listopad – Bolesław - Dwór w Bolesławiu, Park w Bolesławiu: Święto Niepodległości

Rokrocznie odbywa się przemarsz pocztów sztandarowych wraz z władzami naszej Gminy i Gmin ościennych, kierownikami jednostek, samorządowców oraz mieszkańców pod Pomnik Wolności, gdzie składane są kwiaty. Każde takie wydarzenie połączone jest z częścią artystyczną, któro odbywa się w bolesławskim dworze.

11 listopad – Biały Kościół (Gmina Wielka Wieś) – Szkoła Podstawowa: Bieg Jedenastka Niepodległościowa

11 listopad - Bydlin (Gmina Klucze) – Szkoła Podstawowa (start biegu), boisko (meta): Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakami Walk Legionistów

Bieg upamiętnia Legionistów Polskich walczących w 1914 roku pod Krzywopłotami. Bieg główny odbywa się na dwóch dystansach: 12 km (mężczyźni) i 8 km (kobiety), krótsze dystanse (od 100 m do 800 m) dla dzieci i młodzieży. Impreza towarzysząca: Bieg Nordic Walking. Zapowiedź i regulamin biegu będą dostępne na www.gokklucze.pl oraz www.gmina-klucze.pl

11 listopad – Gołcza: Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Listopad – Jerzmanowice (Gmina Jerzmanowice-Przeginia) - Siedziba Gminnego Ośrodka Kultury: Wieczór Naszej Niepodległości

Główną część obchodów Święta Niepodległości stanowią  koncerty lokalnych zespołów oraz prezentacje dorobku artystycznego młodzieży szkolnej. Zwieńczeniem uroczystości jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Listopad - Bydlin (Gmina Klucze) – cmentarz z mogiła legionistów, Szkoła Podstawowa w Bydlinie: Obchody 105 rocznicy bitwy pod Krzywopłotami

Msza święta w intencji Ojczyzny, apel poległych na cmentarzu w Bydlinie pod mogiłą legionistów. Dalsza część uroczystości w Szkole Podstawowej w Bydlinie. Szczegóły na www.gmina-klucze.pl

GRUDZIEŃ

15 grudzień – Niegowa - GOK  Niegowa: "Gminny Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych"

Uczestnicy mają na celu dokonać prezentacji potraw znajdujących się na stole wigilijnym.

15 grudzień – Ogrodzieniec - Plac Piłsudskiego: VI Jarmark Bożonarodzeniowy

Wystawcy oferują m.in. rękodzieło artystyczne, ozdoby i stroiki świąteczne, pierniki oraz inne przysmaki. Odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci oraz konkursy. Można spotkać Świętego Mikołaja i Kolędników, wysłuchać występów muzycznych oraz włączyć się we wspólne kolędowanie.

Grudzień – Kraków - Rynek Główny, scena pod Ratuszem: Dzień Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym

W jedną z grudniowych niedziel gmina Zielonki prezentuje się na scenie Targów Bożonarodzeniowych, wystąpią zespoły artystyczne gminy, w tym prezentujące kolędnicze zwyczaje ludowe.

 

www.gminaboleslaw.pl

www.bukowno.pl

www.czestochowa.pl

www.dabrowa-gornicza.pl

www.golcza.pl

www.janow.pl

www.jerzmanowice-przeginia.pl

www.gmina-klucze.pl

www.kozieglowy.pl

www.krakow.pl

www.kroczyce.pl

www.lelow.pl

www.nowe.lazy.pl

www.mstow.pl

www.miastomyszkow.pl

www.niegowa.pl

www.ogrodzieniec.pl

www.olsztyn-jurajski.pl

www.pilica.pl

www.aktywnyporaj.pl

www.umporeba.pl

www.przyrow.pl

www.siewierz.pl

www.skala.pl

www.slawkow.pl

www.suloszowa.pl

www.trzebinia.pl

www.gminatrzyciaz.pl

www.wielka-wies.pl

www.wlodowice.pl

www.zabierzow.org.pl

www.zawiercie.eu  

www.zielonki.pl

www.turystykazarki.pl

www.zarnowiec.pl

czytano: 50746 razy

autor: jura.info.pl

data dodania: 2018-03-27 09:29:37

Formularz zapytaniowy

Ciekawostki

  • Długość pasma Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 kmdalej 
  • Najbardziej reprezentatywną częścią Jury Krakowskiej jest Płaskowzgórze Częstochowskie. Jedną z cech tego obszaru jest występowanie bezwodnych dolinek, wśród których najpiękniejszą jest bez wątpienia Dolina Wiercicy ze źródłami Zygmunta i Elżbietydalej 
  • Budowę Wyżyny Krakowskiej południowej charakteryzuje występowanie równoleżnikowo przebiegających rowów i zrębów tektonicznychdalej 

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Zamek Smoleń
Wzgórze Kromołowiec
Zamek Ogrodzieniec
Ojcowski Park Narodowy
0 lat
0 gmin
0 kilometrów szlaków
0 polubień
Facebook
Instagram

Związek Gmin Jurajskich
pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 673 33 64 | 32 673 37 98
e-mail: biuro@jura.info.pl

  • IMG_5015
  • IMG_5013
  • IMG_5040
  • IMG_5026
  • IMG_5020
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, potocznie zwana po prostu Jurą, stanowi fragment rozległej Wyżyny Śląsko - Krakowskiej. Długość pasma ciągnącego się od okolic Wielunia do Krakowa wynosi 160 km, przy średniej szerokości nie przekraczającej 20 km (na północy - do kilku km, w rejonie Krzeszowic - 40 km). Na zachodzie Jura sąsiaduje z Wyżyną Śląską i Kotliną Oświęcimską, od których oddziela ją (miejscami wysoki) dochodzący do 100 m próg denudacyjny (zwany również kuestą, której jeden stok jest długi i łagodny, natomiast drugi bardzo krótki i stromy).
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna